Podczas pierwszej wizyty u lekarza, która zazwyczaj ma miejsce w ciągu pierwszych dwóch miesięcy ciąży, lekarz wykonuje badanie ginekologiczne, USG (być może dopochwowo w pierwszym trymestrze), rozmawia z pacjentką, pytając o jej ogólny stan zdrowia, ewentualne wcześniejsze poważne choroby, o datę ostatniego okresu. Na podstawie rozmowy i badań ustala termin porodu. Od tego czasu pacjentka jest pod stałą jego opieką.

Pacjentka regularnie będzie ważona, sprawdzany będzie jej mocz, ciśnienie krwi oraz krew, aby upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo i nie ma zagrożenia życia dla dziecka, ani dla niej samej. Lekarz wykona też kilka razy badanie USG, podczas którego matka będzie mogła zobaczyć, jak jej dziecko urosło od ostatniego badania, a lekarz będzie określał, czy płód prawidłowo się rozwija.
W około 16 tygodniu ciąży możemy już rozpoznać płeć dziecka. Zależy to też od jego ułożenia, nie zawsze więc uda się za pierwszym podejściem, ale czwarty miesiąc jest już etapem, na którym badania USG mogą nam dać konkretne informacje na temat płci malucha.

Między 24 a 28 tygodniem ciąży ginekolog wykonuje szereg ważnych badań mających na celu wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Pamiętaj, aby odpowiadać na wszystkie pytania lekarza szczerze i aby przepływ informacji między wami był dobry. Jeśli masz jakiekolwiek nurtujące cię pytania lub obawy, powinnaś je wyznać lekarzowi, który na pewno uspokoi cię i zaradzi obawom. W stanie błogosławionym powinnaś unikać stresu, szczera rozmowa z twoim lekarzem może w tym pomóc.

Do lekarza należy zgłosić się natychmiast w przypadku wystąpienia krwawienia, bólu brzucha, skurczy, obrzęków jakiejkolwiek części ciała czy swędzenia.

Wybór lekarza stanowi ważną decyzję. Po zajściu w ciążę możesz pozostać pod opieka lekarza, którego odwiedzałaś dotychczas, możesz zmienić lekarza na prywatnego. Dla wielu kobiet istotna jest płeć ginekologa, często czujemy się bezpieczniej i swobodniej w przypadku, kiedy lekarzem jest kobieta. Możesz zasięgnąć opinii przyjaciółek, które urodziły już swojego malucha i były zadowolone z opieki ginekologa. Najważniejsze, żebyś ufała swojemu lekarzowi.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here