W czasie ciąży należy rozróżnić ból czy uczucie dyskomfortu brzucha, które są normalne i występują w związku z rosnącym płodem oraz taki, na który trzeba reagować wizytą u lekarza, ponieważ mogą świadczyć o problemie ciążowym.

Dziecko rośnie i twoja macica rozciąga się razem z nim. Możemy odczuwać ten fakt na różne sposoby. Przede wszystkim doświadczysz tego, że macica, rozrastając się wraz z płodem, uciska inne narządy twojej jamy brzusznej, ponieważ szuka miejsca na coraz większego malucha. W związku z tym możemy odczuwać dolegliwości związane na przykład z pęcherzem moczowym.

W okresie ciąży możemy też doświadczyć różnych dolegliwości podobnych do tych, jakie występują przed okresem. Wiąże się to z produkcją odpowiednich hormonów, które wywołują w nas czasem negatywne stany emocjonalne, jak podenerwowanie czy irytację, ale także delikatne skurcze macicy. Objawy te są jak najbardziej powszechne i nie masz się czym martwić.

Inną przyczyną bólu brzucha w okresie ciąży jest rozciąganie się wiązadeł macicy, która ciągle rozrasta się wraz z płodem. Dziecko i macica potrzebują coraz więcej miejsca, sytuacja w jamie brzusznej robi się więc coraz bardziej napięta, co objawiać się może bólami brzucha.

W kolejnych stadiach ciąży będziesz odczuwać coraz więcej dyskomfortu związanego także z ruchem dziecka, któremu robi się coraz ciaśniej, zaczyna się obracać i kopać, a ty będziesz rejestrować te ruchy. Nie ma w tym nic niepokojącego, maluch staje się po prostu coraz większy.

Niepokoić się powinnaś zacząć, kiedy bóle brzucha są silne i nie przechodzą lub wówczas i szczególnie kiedy towarzyszy im krwawienie. Podobnie w przypadku silnych skurczy macicy powinnaś się skontaktować z lekarzem. Reagować należy też wtedy, gdy brzuch robi się twardy, co może świadczyć o problemach związanych z łożyskiem lub płodem. Wówczas także koniecznie wybierz się do lekarza.

Uwaga!

Nie bagatelizuj dziwnych lub zbyt intensywnych bólów, choć ból brzucha będzie ci towarzyszył w takiej czy innej formie przez cały okres ciąży. słuchaj swojego ciała, obserwuj zmiany, reaguj na nie. Pamiętaj też, żeby nie panikować i że dyskomfort obecny w jamie brzusznej jest naturalny.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here