Zasadniczym kryterium doboru odpowiedniego sprzętu jest jego przeznaczenie. Inne rolki będziemy wykorzystywać do jazdy typowo rekreacyjnej, inne do bardziej wyczynowej. Rodzaje rolek z reguły można łatwo przełożyć na poziom zaawansowania wrotkarza. Z połączenia tych dwóch kryteriów wyróżnić możemy kilka podstawowych typów rolek.

Rolki do jazdy rekreacyjnej

Idealne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z rolkami. Charakteryzują się raczej małymi kółkami (maksymalnie do 74 mm) i „powolnymi” łożyskami (maksymalnie ABEC-3). Parametry te gwarantują niezbyt szybką, ale za to bardzo stabilną i bezpieczną jazdę. Materiały i konstrukcja buta są przede wszystkim nakierowane na komfort użytkownika i dobrą wentylację stóp. Jak nie trudno się domyśleć, to właśnie rolki rekreacyjne są idealne do nauki jazdy. Spokojnie możemy z nich korzystać również gdy już opanujemy tą nie zawsze łatwą sztukę, do relaksującej i raczej spokojnej jazdy. Gdy poczujemy zew prędkości i potrzebę adrenaliny, możemy zacząć rozglądać się za innego rodzaju rolkami.

Rolki do jazdy fitness

Propozycja dla wrotkarzy już nieco doświadczonych. Na pierwszy rzut oka nie różnią się wiele konstrukcyjnie od swoich rekreacyjnych odpowiedniczek, zasadniczą rolę odgrywają tu jednak takie parametry jak wielkość kół i szybkość łożyska. Te pierwsze są wyraźnie większe niż w przypadku rolek rekreacyjnych (średnica od 76mm do 90mm, twardość od 78A do 84A, łożyska od ABEC-5 wzwyż). Kolejną cechą charakterystyczną sprzętu typu fitness jest aluminiowa szyna, co zapewnia lepszą kontrolę nad rolkami. Wszystkie wymienione wyżej parametry decydują o tym, że ten rodzaj rolek pozwala na zdecydowanie szybszą i bardziej intensywną jazdę. Dlatego przeznaczone są one przede wszystkim dla osób jeżdżących główne w celu poprawienia ogólnej formy fizycznej.

Rolki do jazdy szybkiej (but miękki)

Stworzone dla wrotkarzy na wysokim poziomie zaawansowania spragnionych jeszcze większych wrażeń i myślących o wkroczeniu na drogę rywalizacji sportowej. Kółka w tym modelu są jeszcze większe (średnica d 80mm do 100mm, twardość od 80A do 85A, łożyska od ABEC-5 wzwyż). Konstrukcja buta jest zdecydowanie lżejsza niż w przypadku rolek rekreacyjnych i fitness, ale w odróżnienie od rolek stricte zawodowych, nadal sięgają jeszcze za kostkę. Jest to idealna propozycja dla już doświadczonych wrotkarzy, którzy jednak nie czują jeszcze by ich nogi były dostatecznie silne w okolicy kostek do ekstremalnie szybkiej jazdy.

Rolki do jazdy szybkiej (but twardy)

Przeznaczone dla profesjonalistów startujących w zawodach albo amatorów, którzy jeżdżą już na takim poziomie, że potrzebują najlepszego i najszybszego sprzętu. Cechą wyróżniającą ten typ rolek jest lekki i niziutki but, który z daleka przypomina skarpetkę z doklejonymi kółkami. Efekt ten jest spowodowany faktem, że buty w tego typu rolkach to najczęściej wykonywany na zamówienie odlew stopy. Dlatego właśnie w tym przypadku częściej niż z kompletnym sprzętem można spotkać z osobnymi częściami, które wrotkarz składa samodzielnie w celu optymalizacji sprzętu pod względem swoich parametrów fizycznych i możliwości. Jak nie trudno się domyśleć, kółka w rolkach do jazdy zawodniczej są ekstremalnie duże (średnica od 84mm do 125mm , twardość od 80A do 85A, łożyska od ABEC-7 wzwyż).

Rolki do jazdy agresywnej

Bardzo mocne, stabilne, świetne trzymają stopę. Z tego powodu wiele młodych wrotkarzy od nich właśnie zaczyna swoją przygodę z jazdą, choć docelowo są stworzone raczej dla bardziej zaawansowanych miłośników rolek, którzy preferują jazdę w skateparkach, wykorzystywanie poręczy i murków (rolki mają w tym celu specjalnie wzmocnioną szynę) oraz wszelkiego rodzaju tricki i skoki. W tym przypadku producenci również oferują raczej możliwość złożenia własnego sprzętu aniżeli integralny zestaw. W wielu modelach możemy sobie nawet odczepić but wewnętrzny, który nie różni się wiele wyglądem od regularnego obuwia sportowego, i chodzić w nim normalnie po ulicy. Cechą charakterystyczną rolek do jazdy agresywnej są małe kółka o parametrach: średnica 50mm do 62mm, twardość od 88A do 101A (50R), łożyska od ABEC- 3 wzwyż).

Kiedy zdecydujemy się już wreszcie na konkretny model rolek, nie mniej istotną kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Z reguły rozmiar rolki pokrywa się z rozmiarem regularnie noszonego obuwia, ale dla pewności zawsze lepiej kierować się tablicą rozmiarową oraz bezwzględnie- mierzyć. Najlepiej zabrać ze sobą do sklepu specjalne skarpety do jazdy i założyć rolkę na stopę już w nią odzianą. Często zaleca się by sprzęt mierzyć w godzinach popołudniowych lub po aktywności fizycznej – noga staje się wówczas większa i obszerniejsza przez to, że krew napływa do stóp co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Rolki do hokeja

Przeznaczone do gry w tę właśnie dyscyplinę. Są bardzo zwrotne, raczej szybkie, a dzięki wyjątkowo mocnej szynie i specjalnym kółkom zapewniają hokeiście maksimum kontroli nad rolkami. Parametry: kółka od około 50 kilku mm (5 kółkowe rolki dla bramkarzy) do 80mm, twardość od 74A do 84A w zależności od typu nawierzchni, łożyska od ABEC-3 wzwyż.

Rolki do jazdy terenowej

Ostatni typ rolek przeznaczony jest do jazdy po terenach nie właściwych dla rolek regularnych, a więc piasku, ścieżkach leśnych i innych nietypowych nawierzchniach. Mają nieco dziwacznie wyglądające pompowane i ogromne koła (zazwyczaj tylko trzy) o średnicy nawet do 15 cm.

Chcecie zacząć jeździć na rolkach? Co Was przekonuje do tego sportu?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak szkolić labradora?
Następny artykułJaką karmę wybrać dla kota?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here