Zacznijmy od tego, że nie ma oczywiście uniwersalnego modelu skarpet odpowiedniego do wszystkich rodzajów sportów. Wiadomo, że nie założymy tych samych skarpet do aerobiku i na narty czy też tenisa. Na przykład skarpety narciarskie muszą być przewiewne, odporne na wilgoć oraz bardzo ciepłe, by ogrzewać nasze stopy w czasie jazdy. Powinny one być wysokie, by przykrywały nasze łydki, nie powinny także posiadać gum uciskowych, aby noga miała odpowiednie krążenie krwi.

Do tenisa, czy też na jogging kupujemy skarpety, które ułatwią swobodne oddychanie naszym stopom. Takie skarpety muszą być wykonane z materiału, który doskonale łączy sfery wyściółki z kanalikami wentylacyjnymi, aby zapewnić jak najlepszą cyrkulację powietrza podczas wysiłku fizycznego. Skarpeta musi tak dopasować się do nogi, by jej zanadto nie obciskała, ale z drugiej strony, nie może się też z niej zsuwać. Kiedy kupujmy skarpety do biegania musi bacznie przyjrzeć się przede wszystkim ściągaczom. Zapewnia on ochronę ścięgien i minimalizuje ryzyko otarć, jeśli podczas biegania stopa nie ociera się o powierzchnie buta. Dodatkowa opaska musi prawidłowo usztywnić okolice kostki, ale nie może krępować ruchów i uniemożliwiać krążenia krwi.

Jeśli chodzi o materiał, zwykła bawełna odchodzi powoli w niepamięć. Obecnie do produkcji najlepszych modeli skarpetek sportowych używa się specjalistycznych włókien (na przykład przędzy PROLEN Siltex). Podczas intensywnego wysiłku fizycznego wilgoć w takich skarpetach odprowadzana jest do warstw oddalonych od skóry, tak by stopy stykały z suchą i miękką dzianiną. W bardziej zaawansowanych technologiczne skarpetach stosuje się jony srebra, dzięki którym zapobiega się powstawaniu przykrego zapachu podczas użytkowania i zapewnia maksymalną higienę i komfort. Standardem są również płaskie szwy przy palcach, które również stanowią element dodający komfortu użytkowania.

Jak widać zatem, wybór skarpet i ogarnięcie wszystkich nowinek wcale nie musi być takie proste. Dlatego, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkującym zarówno sportowcem, jak i użytkownikiem sportowych skarpet, najlepiej w celu zakupu udać się do sklepu sportowego, gdzie znajdziemy profesjonalny i dobrej jakości sprzęt, a przy okazji będzie mogli zasięgnąć opinii specjalisty, który pomoże nam dopasować odpowiednie skarpety do swoich potrzeb i rodzaju uprawianego sportu.

Zwracacie uwagę na to, jakie skarpety nosicie? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w bilard? Zasady
Następny artykułJak ułożyć plan treningowy na siłowni?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here