spacer senior

Wiele starszych osób większość czasu spędza w domu. Oczywiście, jeżeli nie jest to spowodowane stanem chorobowym, to warto emerytów zaktywizować ruchowo. Jednak kluczowe znaczenie ma tutaj zachęta, ale i wybór aktywności idealnych dla seniorów. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wam 3 najlepsze aktywności dla seniorów. Już teraz zdradzimy Wam, że jedną z nich jest jazda na rowerze elektrycznym.

Jak zachęcić babcie i dziadka do ruchu?

rower elektryczny

Oczywiście na samym początku warto zasięgnąć opinii lekarza czy jakaś aktywność nie będzie dla seniora zbyt dużym obciążeniem. Jeżeli lekarz nie będzie widział przeciwwskazań, to jak najbardziej należy zachęcić emerytów do ruchu. Tym bardziej, że ma on naprawdę dobry wpływ na pracę całego organizmu. Dzięki nim osoby starsze mogą także lepiej poczuć się psychicznie, gdyż nie siedzą już tylko w czterech ścianach. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko chorób wieńcowych. Polecamy Wam wybrać się do babci i dziadka i zaprosić ich do wspólnego spędzania czasu. Na pewno taka propozycja ich ucieszy. Otóż musicie pamiętać, że nawet jeżeli jesteście bardzo zapracowani i zwyczajnie nie macie na nic czasu, to i tak warto choć odrobinę go znaleźć i odwiedzić seniorów, w końcu często osoby starsze czują się samotne. Możecie także porozmawiać o tym, że ruch ma na nich bardzo dobry wpływ, a dodatkowo możecie w ten sposób wspólnie spędzać czas. Choć może argumenty nie są zbyt odkrywcze, to na pewno ich przekonają. Teraz przedstawimy Wam najlepsze aktywności dla osób starszych.

Aktywność numer 1: jazda na rowerze elektrycznym

Rower elektryczny i jazda na nim jest bardzo polecana dla osób starszych. Przede wszystkim nie wymaga takiego wysiłku, wszak rower posiada wspomaganie. Oczywiście tutaj konieczny jest zakup roweru, choć nie jest on bardzo tani, to może warto zorganizować zbiórkę wśród wnuków i kupić ukochanej babci czy dziadkowi taki sprzęt. Polecamy Wam wybranie się na wspólne wycieczki rowerowe, choć nie muszą być one bardzo długie to i tak będą dla obu stron niebywałą przyjemnością. W końcu od osób starszych można się sporo nauczyć. Przypominamy jeszcze, abyście zawsze mieli przy sobie wodę, gdyż odwodnienie jest dla każdego bardzo niebezpieczne. Mamy dla Was jeszcze jedną radę, na samym początku wybierajcie bardzo krótkie trasy, może to być choć kilkanaście metrów, a następnie usiądźcie na ławce i porozmawiajcie. Następnie możecie czas jazdy wydłużać. Warto na takie wycieczki wybierać się choć raz w tygodniu.

Aktywność numer 2: siłownia na wolnym powietrzu

senior spacer

W wielu miastach stawia się na aktywizację ruchową osób starszych. Powstaje coraz więcej siłowni na wolnym powietrzu, gdzie sprzęty i przyrządy dostosowane są do potrzeb osób starszych. Zatem warto w to miejsce wybrać się z babcią i dziadkiem. W razie konieczności możecie pomóc w ćwiczeniach, ale również pokazać, jak je wykonać. Nie zapomnijcie, aby przeprowadzić małą rozgrzewkę. Dzięki temu osoby starsze unikną zakwasów. Wystarczy tylko 15 minut poświęcić na takie ćwiczenia, by seniorzy lepiej się poczuli. Podczas ćwiczeń możecie rozmawiać, dzięki temu jeszcze milej spędzicie wolny czas.

Aktywność numer 3: spacer

Nasza ostatnia aktywność to tylko albo aż spacer. Niestety nadal wiele starszych osób siedzi tylko w domu i ogląda telewizję. Warto więc zaprosić ich na wspólny spacer po parku. Możecie pochodzić, następnie nakarmić kaczki, a przy tym porozmawiać. W końcu od osób starszych możemy najwięcej się nauczyć. Dlatego warto skorzystać z takiej możliwości. Alternatywną dla zwykłych spacerów może być nordic walking, czyli spacer z kijkami, który jest także bardzo polecany dla osób starszych. Pamiętajcie, by tempo spaceru dobrać do swojego starszego towarzysza.

Pamiętajcie, aby spędzać czas ze swoimi dziadkami. Nawet jeżeli ich stan nie pozwala już na to, aby uprawiali sporty to i tak powinniście ich odwiedzać. Zapewne czekają na Wasze wizyty. Zawsze też możecie ich zabrać na krótki spacer, nawet jeżeli poruszają się o kulach czy na wózku inwalidzkim. Swoją drogą należy choć raz w tygodniu ich odwiedzić i porozmawiać, a w razie konieczności zaoferować pomoc, choćby w posprzątaniu mieszkania czy zakupach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here