Święta Jak czyścić nagrobek granitowy?

Jak czyścić nagrobek granitowy?

-

woda destylowana
butelka ze spryskiwaczem (możemy użyć takiej po płynie do czyszczenia okien)
szczotki
skrobaczka plastikowa
pumeks
ocet
rękawiczki ochronne

Na początek namoczmy pomnik wodą destylowaną (za pomocą butelki ze spryskiwaczem). Zamiast wody destylowanej możemy użyć wody z octem (stary sprawdzony sposób babci). Następnie za pomocą skrobaczki usuwamy przytwierdzony do płyty brud. Możemy również posłużyć się szczoteczką. Teraz dokładnie spłuczmy pomnik czystą wodą. W razie konieczności możemy pomóc sobie pumeksem, pamiętajmy jednak, aby wykonywać tę czynność bardzo ostrożnie, ponieważ możemy porysować płytę pomnika.

Kamień musi być cały czas namoczony, spryskujmy go zatem co jakiś czas czystą wodą z octem. Jeżeli mamy dostęp po karhera, zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Woda pod ciśnieniem doskonale usuwa wszystkie zaschnięte zabrudzenia.

Jeżeli będziemy chcieli użyć specjalnych środków czyszczących , nie zapomnijmy o założeniu rękawiczek ochronnych. Wybierając odpowiedni detergent, zwróćmy uwagę, aby były one niejonowe. Kwasowość tych środków nie niszczy powierzchni kamienia.

Jeżeli na pomniku pojawił się mech, zastosujmy specjalne środki do jego usunięcia (można je nabyć w sklepach ogrodniczych). Spryskujemy pomnik, pozostawiamy na kilka godzin, a następnie spłukujemy wodą. Odradzam stosowanie mleczek czyszczących. Pozostawiają one na pomniku ciężkie do usunięcia smugi.

Po zakończeniu prac, za pomocą ściereczki zbierzmy resztki wody i wypolerujmy pomnik. Polerujemy za pomocą specjalnych past do granitu (do zakupienia w kioskach osiedlowych oraz hipermarketach).

Macie inne sprawdzone sposoby na czyszczenie grobów? Co robicie?

Barbara Machalska

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Krajanka piernikowa – przepis

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez zapachu i smaku piernika, mogącego wystąpić choćby w postaci piernikowej krajanki, smakującej migdałami, korzennymi przyprawami i śliwkowymi powidłami.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Zespół policystycznych janików(PCO) nazywany jest też wielotorbielowatością jajników. Występuje on głównie u kobiet w wieku rozrodczym i często jest przyczyną problemów z zajściem w ciąże ponieważ owulacje występują bardzo rzadko lub wcale.

Zobacz też

Jak wykończyć parapet?

Parapety są zarówno elementem wykończeniowym, jak też dekoracyjnym okna. Mimo iż pełnią te dwie jakże istotne funkcje, zazwyczaj nie poświęcamy zbyt dużo czasu i uwagi na ich aranżację. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego parapetu może podkreślić charakter wnętrza i dodać mu stylu. Decydując się na ten element wykończeniowy, powinniśmy też wziąć pod uwagę właściwości techniczne, jakie powinien spełniać.

Wkrótce zostaniesz mamą? O tych gadżetach warto pomyśleć!

Jako przyszła mama na pewno nie możesz doczekać się spotkania z maleństwem. W trzecim trymestrze pojawia się syndrom wicia...

Urządź swoje wnętrze i… śpij spokojnie. Dobre łóżko to podstawa!

Wybierając łóżko zazwyczaj mamy na uwadze to, by pasowało do stylu wnętrza. Słusznie, ponieważ jest ono najważniejszym meblem w...

Może Cię zainteresuje: