Święta Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

-

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę właśnie 11 listopada jest dość arbitralną datą, ponieważ proces ten przebiegał stopniowo już od początkowych dni listopada 1918 roku. 11 listopada natomiast Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnikiem Państwa. Zaczęła tworzyć się Druga Rzeczpospolita. W tym samym dniu miało miejsce przełomowe dla I wojny światowej wydarzenie – kapitulacja Niemiec.

Od 1989 roku Narodowe Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy. Uroczystości obchodzone są w całym kraju, jednak główne mają miejsce w stolicy na placu Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Święto NiepodległościFot. sxc.hu

Obchodzenie rocznicy rozpoczyna uroczysta msza święta w katedrze lub bazylice, następnie pochód sztandarowy w towarzystwie wojska i władz lokalnych udaje się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostają złożone kwiaty. Przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” następuje wciągniecie narodowej flagi i salwy honorowe. Głos zabierają przedstawiciele samorządu terytorialnego przypominający w swoich przemówieniach historyczny kontekst i znaczenie odzyskania niepodległości na przyszłe losy naszego kraju.

Niezwykle ważne jest, żeby rodzice zabierali swoje dzieci na obchody Święta Niepodległości i powiadali im o polityczno-historycznej przeszłości Polski. Nie sprowadzajmy tego wolnego dnia jedynie do okazji poleżenia przed telewizorem, a jeśli taka forma odpoczynku nam odpowiada, nie przełączajmy wyjątkowo tego dnia relacji z rocznicy na jakiś program rozrywkowy.

Po rodzinnym obiedzie możemy udać się na rodzinny spacer, odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza, porozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju.

Uwaga!

Innym pomysłem jest obejrzenie filmu przybliżającego sylwetkę Piłsudskiego – „Marszałek Piłsudski” w reż. Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego. Można także odwiedzić muzeum, w którym odkryjemy ślady tamtejszych wydarzeń lub wybrać się na koncert zorganizowany z okazji Święta Niepodległości.

Jak w Waszych domach obchodzi się Święto Niepodległości? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić dekoracje z balonów?

Balony są stałym elementem dekoracyjnym. Z pewnością nie zabraknie ich podczas kinder balu, ustroją także weselną salę. Pełnią dyżur na każdej imprezie.

Jak zamknąć konto maklerskie?

Otworzyłeś konto maklerskie tylko po to, aby zapisać się na akcje danej spółki debiutującej na giełdzie? A może chcesz zmienić dotychczasowe biuro maklerskie na inne? Powodów, dla których ludzie chcą zamknąć swój rachunek w danej placówce, może być wiele. Przeczytaj w jaki sposób skutecznie zamknąć konto maklerskie.

Zobacz też

Mozilla Firefox – skróty klawiszowe

Poniżej przedstawiona jest lista popularnych skrótów klawiszowych w przeglądarce Mozilla Firefox. Jeśli w środowisku GNOME zostaną włączone skróty edytowania tekstu w stylu Emacsa, będą one działały także w Firefoksie. Gdy pojawi się konflikt między skrótami emacsowymi i domyślnymi skrótami Firefoksa tak, jak ma to miejsce w przypadku Ctrl + K), skrót z Emacsa zadziała wtedy, gdy kursor będzie znajdował się w polu tekstowym, takim jak pasek adresu lub wyszukiwania. Należy wówczas użyć alternatywnego skrótu, o ile taki jest wymieniony poniżej. Korzystanie ze skrótów klawiszowych znacząco przyspiesza pracę z przeglądarką oraz stronami internetowymi.

Zmywarki na sferis.pl – sprzęt wysokiej jakości dla każdego

Zmywarki to coraz chętniej kupowane urządzenia w Polsce. Każdy, kto planuje kupić zmywarkę, powinien sobie odpowiedzieć na kilka istotnych...

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Może Cię zainteresuje: