Halloween to po pierwsze barwne maskarady, przebieranie się za mroczne postacie i straszenie wszystkich wokół. Kostiumy, które zakładamy tej nocy, muszą przerażać. Dopuszczalne są więc przebrania za ociekające krwią wampiry, kościotrupy z łańcuchami, diabły i różnego typu potwory. Nakładanie masek i kostiumów nawiązuję do dawnych zwyczajów. Otóż kiedyś wierzono, że przerażające przebrania są wstanie odstraszyć złe duchy. Tych w nocy, kiedy obchodzone jest halloween nie brakuje. Ludzie chcieli w ten sposób zmusić złe mocy do powrotu do ich świata. Dziś kostiumowe szaleństwo ma raczej związek z dobrą zabawą i jest dodatkowym elementem organizowanych w Halloween imprez.

Symbolem Halloween jest dynia. Dynia z wyciętymi oczami, ustami, nosem i podświetlona od środka powinna pojawić się w Halloween przed każdym domem. To także nawiązanie do dawnych wierzeń. Błyskające w dyni ogniki uważane były za dusze zmarłych, które snują się po świecie. Kolor dyni, czyli pomarańczowy, to ponadto obok czerni obowiązkowa barwa Halloween.
Halloween to także liczne zabawy. W Polsce są one wciąż mało popularne, ale w krajach skąd pochodzi święto nie może obyć się bez zabawy „cukierek albo psikus”. Polega ona tym, że poprzebierane dzieci biegają po domach i zbierają słodycze. Gospodarz, który nie da cukierków musi liczyć się ze złośliwościami ze strony odwiedzających go dzieci. To nawiązanie to wczesnośredniowiecznej tradycji. Podczas uroczystości Wszystkich Świętych chrześcijanie chodzili od wioski do wioski. Prosili o „chleb dla dusz”, czyli chleb z rodzynkami. W zamian obiecywali modlitwę za wszystkich domowników.

Dorośli w czasie Halloween organizują bale maskowe i barwne pochody.

W Polsce Halloween nie jest obchodzone tak hucznie. Sprowadza się głównie do szkolnych i klubowych imprez. Kina organizują przeglądy horrorów i innych mrocznych filmów. Coraz częściej pojawiają się oświetlone dynie, a dzieci przebierają się za straszące postacie. Zdarzają się też dzieci zbierające cukierki. Halloween zyskuje w Polsce zwolenników, ale nie zapominajmy, że święto to przypada na dzień przed obchodzonym u nas 1 listopada dniem Wszystkich Świętych. Przypominają o tym przeciwnicy obecności w naszej kulturze zwyczajów amerykańskich. Jednocześnie wskazują oni na Dziady, czyli stary zwyczaj ludowy Słowian i Bałtów. Dziady obchodzone były tak samo jako Halloween w noc z 31 października na 1 listopada. Odprawiane tej nocy obrzędy miały skontaktować żyjących z duszami zmarłych.

Znacie inne zwyczaje związane z Halloween? Jak Wy spędzacie ten dzień?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zrobić dynię na Halloween?
Następny artykułPrezent dla szefa

Katarzyna Olchowska - z wykształcenia politolog, dziennikarz z wyboru. Niepoprawna optymistka szukająca niezwykłości w codziennych sprawach. Od 10 lat związana z różnymi stacjami radiowymi. Ma za sobą także współprace z gazetą. Jako reporterka zajmuję się sprawami miasta i zwykłych ludzi. Prywatnie pasjonatka gór, a także fanka czerwonych butów i zielonej herbaty. W serwisie Spec.pl specjalistka od okoliczności, bo żadne okoliczności nie są jej obce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here