Oferty AC mogą się różnić. Wynika to z faktu, że instytucje ubezpieczeniowe przygotowały wiele propozycji tej polisy dla kierowców. W związku z tym, przed posianiem umowy należy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na tzw. wyłączenia, czyli elementy czy okolicznością, które nie są objęte polisą lub mogą mieć wpływ na wysokość odszkodowania.
Warto także zainteresować się takimi kwestiami jak poprawnie określenie wartości samochodu, wysokość udziału własnego, zniżki oraz zwyżki za bezszkodową jazdę. Umowę ubezpieczenia zawiera się na okres jednego roku lub na okres krótszy (ubezpieczenie krótkoterminowe).
Kierowca, który decyduje się na ubezpieczenie AC powinien zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej lub umówić na spotkanie z agentem. Zostanie poproszony o wypełnienie wniosku, w którym znajdą się informacje dotyczące samochodu. Chodzi o historię pojazdu (np. wypadki), jego stan techniczny czy wyposażenie pojazdu.
Następnie na tej podstawie rzeczoznawca dokona wyceny rynkowej auta. Podczas oględzin zostanie sprawdzone, czy dane podane we wniosku, są zgodne z rzeczywistością. Na potrzeby ubezpieczenia powstanie dokumentacja fotograficzna. Warto zabrać ze sobą fakturę za zakup samochodu oraz inne dokumenty, mogą mieć wpływ na wysokość wyceny rynkowej pojazdu.
Istnieje możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia autocasco z wykorzystaniem Internetu. Można to zrobić w sytuacji, gdy samochód znajduje się na terenie Polski. Wniosek jest składany drogą elektroniczną, ale kierowca zobowiązany jest do spotkania z rzeczoznawcą. Celem jest potwierdzenie przez eksperta zgodności danych, które zostały podane we wniosku. Chodzi tu szczególnie o ocenę stanu technicznego samochodu czy zweryfikowanie dokumentów pochodzenia pojazdu. Rzeczoznawca przygotuje także dokumentację fotograficzną auta.
Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.