Ubezpieczenia Jak uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski?

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski?

-

Nowe przepisy a dochodzenie odszkodowania za błędy lekarskie

Z początkiem 2012 roku weszła w życie Ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zgodnie z ustawą, o rekompensatę finansową za złe leczenie w szpitalu może ubiegać się każdy przed specjalnie powołaną przez Urząd Wojewódzki komisją. Jeżeli członkowie komisji uznają, że doszło do zdarzenia medycznego z powodu działania niezgodnego z wiedzą medyczną, pacjent otrzyma od ubezpieczyciela stosowne odszkodowanie. Komisja rozpatruje sprawę przez 4 miesiące.

Co zmieni funkcjonowanie komisji powoływanej przez Urząd Wojewódzki?

Powołanie komisji miało na celu uproszczenie procedury uzyskiwania odszkodowania. Nie będzie już bowiem konieczne kierowanie sprawy do sądu, szybciej i sprawniej będzie można sprawę rozwiązać przed komisją. Pierwsze dwa zgłoszone w 2012 r. w PZU (bo tylko to towarzystwo ubezpiecza szpitale od roszczeń pacjentów) wnioski zostały odrzucone. Powodem odrzucenia wniosków było niewystąpienie zdefiniowanego w ustawie zdarzenia medycznego.

Jak udowodnić błąd lekarza?

Aby uzyskać odszkodowanie, należy wykazać, że miało miejsce zdarzenie medyczne, które ustawa definiuje jako następstwo niezgodnej z aktualną wiedzą medyczną diagnozy, leczenia (zawiera się w tym także zabieg operacyjny), zastosowania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.

Jakie jest Wasze doświadczenie w tym temacie? Czy staraliście się o uzyskanie takiego odszkodowania? Komentujcie!

Źródło:
1. Długa droga po odszkodowanie za błąd medyczny, gazetaprawna.pl, dostępny w internecie: serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/604732,dluga_droga_po_odszkodowanie_za_blad_medyczny.html.
2. Monika Brzozowska, Kiedy przysługuje odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego?, wieszjak.pl, dostępny w internecie: prawa-pacjenta.wieszjak.pl/pacjent-w-sadzie/269099,Kiedy-przysluguje-odszkodowanie-z-tytulu-bledu-lekarskiego.html.
3. Odszkodowania za błędy medyczne: nowe przepisy, opieka.senior.pl, dostępny w internecie: www.opieka.senior.pl/85,0,Odszkodowania-za-bledy-medyczne-nowe-przepisy,12803.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak działa umowa lojalnościowa wobec firmy?

Umowy lojalnościowe zostały wprowadzone przez korporacje i przedsiębiorstwa, w celu zabezpieczenia interesów własnych. W zależności od przedmiotu jakiego dotyczą, inna będzie ich interpretacja i inne warunki, jakie trzeba będzie spełnić.

Jak zrobić wzorek na paznokciach? – instrukcja

Jeśli nie mamy czasu chodzić na stylizację paznokci do kosmetyczki nie brak nam wyobraźni, cierpliwości lub zdolności manualnych, to możemy pokusić się o samodzielne wykonanie wzorku na paznokciach.

Zobacz też

Jak podawać drugie danie?

Zasady savoir-vivre-u, odnoszące się do obiadu, dotyczą nie tylko zachowania się przy stole, jedzenia, ale też wnoszenia potraw. Reguły na temat drugiego dania są nieco bardziej szczegółowe. Jak serwować drugie danie?

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: