Ubezpieczenia Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości - informacje

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości – informacje

-

Komu przysługuje prawo do odszkodowania?

Zgodnie z art. 128. 1. Działu III. Rozdziału 5. odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości Ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) za wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego właścicielowi przysługuje odpowiadające wartości tych praw odszkodowanie. Stan i wartość wywłaszczonej nieruchomości ustala się na dzień wydania decyzji o wywłaszczeniu, po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego. Zgodnie z art. 131. 1. w ramach odszkodowania właścicielowi, jeżeli wyrazi na to zgodę, może być przyznana nieruchomość zamienna.

Kto i w jakiej formie wypłaca odszkodowanie?

Za ustalenie wysokości i wypłatę odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości odpowiedzialny jest starosta. Jeżeli wywłaszczona została tylko część nieruchomości, starosta wypłaca również odszkodowanie za pozostałą jej część. Odszkodowanie wypłacane jest w formie pieniężnej jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja podlega wykonaniu (gdy nie będą od niej przysługiwały odwołania).

Podstawą ustalenia wysokości odszkodowania jest wartość rynkowa nieruchomości. Organ zobowiązany do wypłaty odszkodowania za opóźnienie lub zwłokę odpowiada zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego. Warto wskazać, że wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości może być negocjowana podczas rokowań, służących polubownemu wykupieniu nieruchomości.

Czy otrzymaliście odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości? Jaka była jego wysokość? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło:
1. Jak dochodzić odszkodowania za wywłaszczenie, gazetaprawna.pl, dostępny w Internecie: edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=114394.
2. Joanna Borczyk, Monika Góralczuk, Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, gazetadom.pl, dostępny w Internecie: gazetadom.pl/prawo/1,103307,6819555,Odszkodowanie_za_wywlaszczenie_nieruchomosci.html.
3. Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Dział III. Rozdział 5. Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości. Artykuł 128-135, dostępny w Internecie: gospodarka-nieruchomosciami.studentnews.pl/serwis.php?&s=1591&pok=33179&c1=105&l=&id=194844.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kleptomania – informacje

Jak donoszą statystyki ponad 10% społeczeństwa dokonało kradzieży przynajmniej raz w życiu. Chwila słabości, zapomnienie, zdarzają się przecież każdemu. Czym jest kleptomania?

Jak ubrać się do opery?

Wizyta w operze bez wątpienia wymaga przemyślanego stroju. Miejsce to rządzi się pewnymi zasadami, których należy się trzymać, by wyglądać stosownie na wielkiej premierze czy spektaklu.

Zobacz też

Gofry – przepis

Gofry to wyśmienity przysmak, polecany szczególnie latem, kiedy ich wykonanie, ze względu na sezon owocowy, możemy urozmaicić. Wszystko jednak zależy od upodobań. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj gofrów preferujemy i jakich dodatków używamy, najważniejsze jest ciasto, z którego je wykonamy.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: