Ubezpieczenia Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości - informacje

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości – informacje

-

Komu przysługuje prawo do odszkodowania?

Zgodnie z art. 128. 1. Działu III. Rozdziału 5. odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości Ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) za wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego właścicielowi przysługuje odpowiadające wartości tych praw odszkodowanie. Stan i wartość wywłaszczonej nieruchomości ustala się na dzień wydania decyzji o wywłaszczeniu, po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego. Zgodnie z art. 131. 1. w ramach odszkodowania właścicielowi, jeżeli wyrazi na to zgodę, może być przyznana nieruchomość zamienna.

Kto i w jakiej formie wypłaca odszkodowanie?

Za ustalenie wysokości i wypłatę odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości odpowiedzialny jest starosta. Jeżeli wywłaszczona została tylko część nieruchomości, starosta wypłaca również odszkodowanie za pozostałą jej część. Odszkodowanie wypłacane jest w formie pieniężnej jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja podlega wykonaniu (gdy nie będą od niej przysługiwały odwołania).

Podstawą ustalenia wysokości odszkodowania jest wartość rynkowa nieruchomości. Organ zobowiązany do wypłaty odszkodowania za opóźnienie lub zwłokę odpowiada zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego. Warto wskazać, że wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości może być negocjowana podczas rokowań, służących polubownemu wykupieniu nieruchomości.

Czy otrzymaliście odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości? Jaka była jego wysokość? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło:
1. Jak dochodzić odszkodowania za wywłaszczenie, gazetaprawna.pl, dostępny w Internecie: edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=114394.
2. Joanna Borczyk, Monika Góralczuk, Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, gazetadom.pl, dostępny w Internecie: gazetadom.pl/prawo/1,103307,6819555,Odszkodowanie_za_wywlaszczenie_nieruchomosci.html.
3. Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Dział III. Rozdział 5. Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości. Artykuł 128-135, dostępny w Internecie: gospodarka-nieruchomosciami.studentnews.pl/serwis.php?&s=1591&pok=33179&c1=105&l=&id=194844.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak napisać zawiadomienie o przestępstwie?

Kiedy stajemy się mimowolnymi świadkami przestępstwa, powinniśmy to jak najszybciej zgłosić. Może to pomóc nie tylko w toku postępowania policji i prokuratury, ale również nam. Jak zgłosić popełnienie przestępstwa?

Pieprz zielony – właściwości, zastosowanie

Pieprz zielony to niedojrzałe owoce pieprzu czarnego, które przetwarzane są tak, by nie doszło do fermentacji. Na ogół oznacza to konserwację za pomocą octu lub solanki, a następnie szybko suszone w wysokiej temperaturze, co prowadzi do liofilizacji. Ze względu na to, iż nie zdążył dojrzeć, nie jest tak ostry, jak pozostałe jej odmiany, za to ma świeży, ziołowy aromat i smak.

Zobacz też

Jak karmić psa?

Dieta psa musi być dostosowana do jego wieku, wagi i poziomu aktywności, powinna być odpowiednio zbilansowana, a więc zawierać wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze (takie jak białka, węglowodany, mikro i makroelementy) w odpowiednich proporcjach.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: