Ubezpieczenia Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości - informacje

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości – informacje

-

Komu przysługuje prawo do odszkodowania?

Zgodnie z art. 128. 1. Działu III. Rozdziału 5. odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości Ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) za wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego właścicielowi przysługuje odpowiadające wartości tych praw odszkodowanie. Stan i wartość wywłaszczonej nieruchomości ustala się na dzień wydania decyzji o wywłaszczeniu, po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego. Zgodnie z art. 131. 1. w ramach odszkodowania właścicielowi, jeżeli wyrazi na to zgodę, może być przyznana nieruchomość zamienna.

Kto i w jakiej formie wypłaca odszkodowanie?

Za ustalenie wysokości i wypłatę odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości odpowiedzialny jest starosta. Jeżeli wywłaszczona została tylko część nieruchomości, starosta wypłaca również odszkodowanie za pozostałą jej część. Odszkodowanie wypłacane jest w formie pieniężnej jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja podlega wykonaniu (gdy nie będą od niej przysługiwały odwołania).

Podstawą ustalenia wysokości odszkodowania jest wartość rynkowa nieruchomości. Organ zobowiązany do wypłaty odszkodowania za opóźnienie lub zwłokę odpowiada zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego. Warto wskazać, że wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości może być negocjowana podczas rokowań, służących polubownemu wykupieniu nieruchomości.

Czy otrzymaliście odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości? Jaka była jego wysokość? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło:
1. Jak dochodzić odszkodowania za wywłaszczenie, gazetaprawna.pl, dostępny w Internecie: edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=114394.
2. Joanna Borczyk, Monika Góralczuk, Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, gazetadom.pl, dostępny w Internecie: gazetadom.pl/prawo/1,103307,6819555,Odszkodowanie_za_wywlaszczenie_nieruchomosci.html.
3. Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Dział III. Rozdział 5. Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości. Artykuł 128-135, dostępny w Internecie: gospodarka-nieruchomosciami.studentnews.pl/serwis.php?&s=1591&pok=33179&c1=105&l=&id=194844.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tosty hawajskie – przepisy

Tosty hawajskie to nic innego niż kromki tostowego chleba przełożone szynką, ananasem, serem i włożonym do środka owocem, na przykład koktajlową czereśnią.

Wrażliwe dziecko – jak pomóc?

Gdy mówimy o dziecku, że jest wrażliwe, nie oznacza to, że wychowujemy je na człowieka o niskim poczuciu własnej wartości bądź słabym charakterze, który nie będzie potrafił poradzić sobie w życiu. Niestety takie mity wciąż jeszcze krążą wśród niektórych rodziców, którzy uważają, iż tylko surowa dyscyplina ukształtuje silną osobowośćw dziecku.

Zobacz też

Intubacja – co to jest, kiedy się ją stosuje?

Intubacja polega na wprowadzeniu rurki do tchawicy. Najczęściej taką rurkę wprowadza się przez usta, ale możliwe jest także jej założenie przez nos. Podstawowy celem, który osiąga się dzięki intubacji, to udrożnienie dróg oddechowych. Obecność rurki intubacyjnej umożliwia podłączenie aparatu służącego do znieczulenia pacjenta lub do respiratora.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: