Komu przysługuje prawo do odszkodowania?

Zgodnie z art. 128. 1. Działu III. Rozdziału 5. odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości Ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.) za wywłaszczenie własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego właścicielowi przysługuje odpowiadające wartości tych praw odszkodowanie. Stan i wartość wywłaszczonej nieruchomości ustala się na dzień wydania decyzji o wywłaszczeniu, po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego. Zgodnie z art. 131. 1. w ramach odszkodowania właścicielowi, jeżeli wyrazi na to zgodę, może być przyznana nieruchomość zamienna.

Kto i w jakiej formie wypłaca odszkodowanie?

Za ustalenie wysokości i wypłatę odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości odpowiedzialny jest starosta. Jeżeli wywłaszczona została tylko część nieruchomości, starosta wypłaca również odszkodowanie za pozostałą jej część. Odszkodowanie wypłacane jest w formie pieniężnej jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja podlega wykonaniu (gdy nie będą od niej przysługiwały odwołania).

Podstawą ustalenia wysokości odszkodowania jest wartość rynkowa nieruchomości. Organ zobowiązany do wypłaty odszkodowania za opóźnienie lub zwłokę odpowiada zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego. Warto wskazać, że wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości może być negocjowana podczas rokowań, służących polubownemu wykupieniu nieruchomości.

Czy otrzymaliście odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości? Jaka była jego wysokość? Czekamy na Wasze komentarze!

Źródło:
1. Jak dochodzić odszkodowania za wywłaszczenie, gazetaprawna.pl, dostępny w Internecie: edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=114394.
2. Joanna Borczyk, Monika Góralczuk, Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, gazetadom.pl, dostępny w Internecie: gazetadom.pl/prawo/1,103307,6819555,Odszkodowanie_za_wywlaszczenie_nieruchomosci.html.
3. Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Dział III. Rozdział 5. Odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości. Artykuł 128-135, dostępny w Internecie: gospodarka-nieruchomosciami.studentnews.pl/serwis.php?&s=1591&pok=33179&c1=105&l=&id=194844.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here