Wniosek o taką rentę składa rolnik, który ma ukończone 55 lat, ale nie osiągnął wieku emerytalnego i nie posiada prawa do emerytury lub renty. Ważne jest również prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym nieprzerwanie przez okres 10 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o rentę.

Oczywiście musi również podlegać ubezpieczeniu emerytalno–rentowemu (przez co najmniej 5 lat). ponadto rolnik składający wniosek o rentę musi być wpisany do ewidencji producentów, która prowadzona jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ubieganiu się o rentę strukturalną najważniejsze jednak jest przekazanie przez rolnika swojego gospodarstwa i zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Wnioskodawca nie może również posiadać zaległości w spłacie ubezpieczenia społecznego rolników.

Nie wszyscy jednak mogą liczyć na takie świadczenie. Wiąże się to z limitami środków, które posiada Unia Europejska. Może się więc okazać, że rolnik, spełniający wszystkie kryteria niezbędne do otrzymania takiej renty nie otrzyma jej. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o rentę strukturalną wnioskodawca ma 9 miesięcy na przekazanie ziemi i zaprzestanie działalności rolniczej, potwierdzając to odpowiednimi dokumentami.

Uwaga!

Wysokość renty strukturalnej może być różna. Najniższa kwota jaką rolnik może otrzymać wynosi 1013 zł, ale jeśli pozostaje on w związku małżeńskim, a oboje małżonkowie spełniają wszystkie wymogi do otrzymania takiego świadczenia, wówczas wysokość renty może wynieść 1689 zł.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dobrze wyjść na zdjęciach z imprezy?
Następny artykułJak zmieniło się wpłacanie składek do OFE?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here