Świadczenie przysługuje osobie, która złożyła do ZUS-u odpowiedni wniosek o jego wypłatę, po uprzednim pokryciu kosztów pogrzebu. Dokumenty może złożyć także firma, która zatrudniała zmarłego, gmina, osoba prawna kościoła lub dom pomocy społecznej.

Może się zdarzyć sytuacja, kiedy koszty pogrzebu pokryła więcej niż jedna osoba (lub podmiot), wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzieli zasiłek pogrzebowy między zainteresowane strony proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Świadczenie pogrzebowe jest przyznawane z tytułu ubezpieczenia rentowego w razie śmierci osoby, która posiadała ubezpieczenie emerytalne i rentowe (z tytułu umowy o pracę lub prowadzenia działalności gospodarczej), była na rencie lub emeryturze oraz w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury, ale spełniała warunki do jej otrzymywania. Zasiłek pogrzebowy jest też przyznawany jeśli zmarła osoba była członkiem rodziny ubezpieczonego lub pobierającego rentę lub emeryturę.

Aby otrzymać takie świadczenie, należy udać się do oddziału ZUS i złożyć wymagane dokumenty. Najważniejszym z nich jest wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12). Kolejnym ważnym dokumentem jest skrócony odpis aktu zgonu oraz oryginały rachunków potwierdzających poniesione koszty pogrzebu. Musimy również udokumentować stopień pokrewieństwa lub powinowactwa ze zmarłą osobą, jeśli nie była ona objęta ubezpieczeniem rentowym. Ostatnią rzeczą jaką przedstawiamy w ZUS-ie jest zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci.

Warto zaznaczyć, iż od 1 marca 2011 roku wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4000 zł.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTwardzina układowa – objawy, leczenie
Następny artykułZesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here