Brak automatycznego przeniesienia polisy…

Przepisy obowiązujące do 2007 roku przewidywały możliwość przeniesienia polisy bez zgody ubezpieczyciela. Znowelizowane brzmienie artykułu 832 §1 KC wykluczaj jednak taki uproszczony tok postępowania i wskazuje na konieczność powiadomienia zakładu ubezpieczeniowego. Wcześniej prawo przewidywało możliwość wypowiedzenia umowy przez kupującego oraz towarzystwo ubezpieczeniowe.

Wedle aktualnych uregulowań strony transakcji muszą już na wstępie umówić się, czy dojdzie do przeniesienia polisy oraz wystąpić do ubezpieczyciela o zgodę na zastosowanie takiego wariantu. Kwestia wcześniejszego złożenia wniosku jest niezmiernie ważna ponieważ w przypadku, gdy instytucja ubezpieczająca nieruchomość nie wyrazi zgody w kwestii współpracy z nowym właścicielem pozostanie on pozbawiony ochrony. Dotychczasowy ubezpieczający podobnie jak wcześniej w sytuacji wypowiedzenia umowy otrzymuje zwrot składek za niewykorzystany okres ochrony (patrz artykuł 813 §1 KC).

Dla nieruchomości rolnych osobne przepisy…

W kontekście polis dotyczących nieruchomości należy przypomnieć, że niektóre części mienia nieruchomego podlegają ubezpieczeniu obowiązkowemu w mocy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.2003 nr 124 poz. 1152). Mowa o nieruchomościach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (patrz artykuł 4 punkt 3 wspomnianego aktu prawnego).

Dlatego też osoby nabywające właśnie takie składniki mienia powinny pamiętać, że przeniesienie obowiązkowej polisy podlega odrębnym uregulowaniom. Otóż artykuł 47 ustęp 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi, że obowiązek zawarcia ubezpieczenia powstaje z dniem przejęcia danego gospodarstwa rolnego na własność. Ze względu na szczególny status omawianego ubezpieczenia obowiązkowego reguły jego przenoszenia zostały uregulowane w dość szczególny sposób (patrz artykuł 47 ustęp 2). Mianowicie polisa zostaje utrzymana w przypadku zmiany właściciela gospodarstwa rolnego i co do zasady wygasa w po upływie dwunastu miesięcy od daty zawarcia umowy. Warto jednak wiedzieć, że nabywca dysponuje prawem wypowiedzenia jej, lecz konieczne jest powiadomienie ubezpieczyciela z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum 30 dni przed przejęciem gospodarstwa rolnego).

Osoby rezygnujące z ochrony oferowanej przez dotychczasowego ubezpieczyciela powinny jednak zapewnić ciągłość polisy. Konsekwencje zaniedbań w tym zakresie mogą mieć charakter finansowy. Mianowicie osoba nie posiadająca ważnej polisy ubezpieczenia obowiązkowego budynków rolnych zapłaci w razie kontroli karę w wysokości 100 € (patrz artykuł 88 ustęp 1 punkt 3).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here