Biura podróży, które oferuje zagraniczną wycieczkę mają ustawowy obowiązek zapewnić ubezpieczenie osobom, które wykupują w nim wycieczkę. Taka polisa musi obejmować w zakresie kosztów ewentualnego leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Trzeba jednak pamiętać, że aby obniżyć koszty wycieczek i sprawić, że będziemy nimi bardziej zainteresowani, turoperatorzy gwarantują ubezpieczenia na najniższe (minimalne) sumy ubezpieczenia. Zdarza się niekiedy, że koszty poniesione przez nas w sytuacji nieszczęśliwego wypadku mogą przewyższyć kwotę wypłacaną przez ubezpieczyciela. Wtedy przyjdzie nam samodzielnie spłacać dododatkowe, wychodzące poza możliwości polisy, koszty leczenia.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim podpisując umowę dotyczącą wyjazdu należy zwrócić uwagę na to, jakie ubezpieczenie wykupujemy. Konsultanci biur podróży często proponują dodatkowe pakiety ubezpieczenia. Zanim odrzucimy tę propozycję, zastanówmy się nad ubezpieczeniem bagażu, czy też rezygnacji z wycieczki.

Ubezpieczenie bagażu pozwoli nam na uzyskanie zwrotu wartości naszych rzeczy, jeśli bagaż zaginie w hotelu czy na lotnisku. Z kolei jesli ubezpieczymy wycieczkę na wypadek rezygnacji z powodu nieszczęśliwego zdarzenia losowego uniemożliwiającego nam wyjazd, otrzymamy zwrot kosztów wycieczki. Jeśli nie wykupimy odpowiedniej polisy, otrzymamy zaledwie od kilku do kilkadziesięciu procent wartości wyjazdu.

Oddzielne ubezpieczenie

Warto też rozważyć wykupienie oddzielnego ubezpieczenia turystycznego nie u turoperatora, ale w towarzystwie ubezpieczeniowym. Co prawda cena całego wyjazdu wzrośnie, jednak będziemy mogli czuć się spokojnie.

Cena ubezpieczenia turystycznego wynosić będzie około 80-200 zł. Natomiast wybierając się na wyjazd w kilka osób i wykupując polisę u tego samego ubezpieczyciela, możemy liczyć na zniżki.

WAŻNE!

Wybierając polisę turystyczną warto postawić na firmy, które oferują 24 – godzinne centrum alarmowe. Jeśli spotka nas nieprzewidziany wypadek, nagła konieczność leczenia i hospitalizacji, zawsze będziemy mogli zadzwonić do centrum, zapytać jak postępować, gdzie się zgłosić.

Ubezpieczaliście się kiedyś przez biuro podróży? Uważacie, że podjęliście dobrą decyzję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here