Oferta ubezpieczeń turystycznych jest bardzo bogata, a kiedy zdecydujemy się skorzystać z usług firm ubezpieczeniowych, powinniśmy dokładnie idealnie dopasować nasze potrzeby do podróży, w którą się udajemy. Należy rozpocząć od miejsca i celu naszego urlopu – czy będzie to wyjazd w góry, nad morze, nad jezioro, czy będzie to urlop aktywny (nurkowanie, jazda na nartach, żegluga itp.). Ważne również jest miejsce docelowe (zagranica czy urlop w kraju).

Kiedy udamy się do określonego towarzystwa ubezpieczeń i w rozmowie z agentem zdradzimy plan swojej podróży, przede wszystkim zwróćmy uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej, jaki oferuje nam firma. Jest to ważne, zwłaszcza gdy przydarzy nam się coś złego zagranicą (wypadek, choroba). Jeśli zakres naszego ubezpieczenia nie będzie obejmował opieki medycznej lub ewentualnego transportu do Polski, należy liczyć się z tym, iż szpital lub lekarz odmówi udzielenia nam pomocy albo koszty medyczne poniesiemy sami, a są one niemałe. W zależności od rodzaju usługi medycznej (pomoc ambulatoryjna czy transport do Polski) i kraju, w którym się znajdujemy mogą one wynieść od kilku do nawet 80 tys. euro.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zweryfikowanie sumy ubezpieczenia, czyli realnego pokrycia ewentualnych poniesionych przez nas strat podczas wypoczynku. Należy również zwrócić uwagę na czas trwania ochrony ubezpieczeniowej. Zazwyczaj większość towarzystw daje swoim klientom możliwość ubezpieczenia się na sam czas urlopu, ale warto sprawdzić czy nasze ubezpieczenie obejmuje czas trwania samego pobytu czy również podróży do i z miejsca pobytu. W tej sytuacji ważne jest również, aby w zakres naszego ubezpieczenia wchodziło odszkodowanie za zagubienie bagażu na lotnisku.

Podsumowując, nasza polisa turystyczna powinna zawierać co najmniej:

– ubezpieczenie kosztów leczenia,

– ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,

– pakiet assistance.

Możemy wtedy otrzymać pomoc w razie kradzieży, będziemy mieli zapewnione pokrycie kosztów pobytu naszych bliskich w razie wypadku lub zostaną pokryte koszty wcześniejszego powrotu do kraju w wypadku poważnych zdarzeń losowych (klęski żywiołowe, wojna itp.). Czwartym rodzajem ubezpieczenia, o który powinniśmy się zatroszczyć jest ubezpieczenie OC, na wypadek wyrządzonej szkodzie innej osobie.

Uwaga!

Kiedy zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia turystycznego, wystrzegajmy się pakietów podstawowych, które są wprawdzie tańsze, ale mogą nie uwzględnić wszystkich zdarzeń. W przeciwnym razie ewentualne koszty, jakie wówczas poniesiemy, będą ogromne.

Czy korzystacie z ubezpieczeń turystycznych? Myślicie, że warto je wykupować? Czekamy na Wasze opinie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie kredytu – informacje
Następny artykułUbezpieczenie w KRUS – dla kogo?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here