Ubezpieczenia przy kredytach gotówkowych w większości banków zapewniają nam ochronę na wypadek śmierci kredytobiorcy, utraty pracy i niezdolności do pracy na skutek wypadku czy choroby. Czy jednak faktycznie możemy czuć się bezpieczni?

Aby skusić klienta zakupem ubezpieczenia w pakiecie z pożyczką, banki oferują kredyty o dużo niższym oprocentowaniu. Pożyczki bez ubezpieczenia są bardziej oprocentowane. W większości przypadków wychodzi jednak na to, iż za kredyt z ubezpieczeniem zapłacimy faktycznie więcej i nic na to nie pomoże niższe oprocentowanie. Składki za ubezpieczenie wynoszą od 0,3% od kwoty kredytu w skali roku do 0,7% i są pobierane z góry. Przykładowo, jeśli weźmiemy kredyt z ubezpieczeniem na kwotę 10.000 zł na 5 lat, a składka wynosi 0,3% to w rzeczywistości kwota kredytu razem z ubezpieczeniem będzie wynosiła 11.800 zł od niej będziemy spłacać raty (koszt ubezpieczenia wynosi 1.800 zł).

Jeśli jednak zdecydujemy się na ubezpieczoną pożyczkę, musimy dokładnie sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia, zwłaszcza w kwestii wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dotyczy to głównie zabezpieczenia na wypadek utraty pracy lub niezdolności do pracy. Większość ubezpieczycieli nie pokryje nam rat kredytu, jeśli sami zrezygnujemy z pracy, pracodawca nie przedłuży z nami umowy o pracę, która zawarta jest na czas określony, zostaniemy zwolnieni dyscyplinarnie lub rozwiążemy umowę za porozumieniem stron. Na pokrycie rat przez towarzystwo ubezpieczeniowe możemy liczyć w wypadku likwidacji zakładu pracy lub grupowych zwolnień.

Kiedy utracimy zdolność do pracy na skutek wypadku czy choroby, również musimy mieć świadomość, że ubezpieczyciel nie pomoże nam w spłacie kredytu. Wyłączeń jest mnóstwo i trzeba dokładnie się z nimi zapoznać. Jednym z bardziej kuriozalnych przykładów był przypadek kierowcy autobusu miejskiego, który był zatrudniony w oparciu o własną działalność i uległ wypadkowi, łamiąc obie nogi. Pomimo iż nie był w stanie wykonywać swojej pracy (i zarabiać) przez kilkanaście tygodni, towarzystwo ubezpieczeniowe nie przychyliło się do jego prośby o pomoc w spłacie raty, ponieważ przebywał w szpitalu tylko jeden dzień, a powinien według ubezpieczyciela jeden miesiąc.

Uwaga!

Przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu kredytu gotówkowego, dokładnie zbadajmy możliwości naszego domowego budżetu pod kątem możliwości spłat miesięcznych rat, ponieważ mimo wielu niejasności i wad, jakie posiadają ubezpieczenia kredytów gotówkowych, warto dodatkowo zabezpieczyć się chociażby na wypadek śmierci.

Uważacie, że warto ubezpieczać kredyty? Podzielcie się swoimi opiniami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczanie domu – assistance – co to jest?
Następny artykułUbezpieczenie turystyczne – informacje

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here