W Polsce zasady ubezpieczenia zdrowotnego regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Na początku warto zaznaczyć, że student do 26 roku korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego, a więc bezpłatnej służby zdrowia jako członek rodziny osoby ubezpieczonej. Co ważne, student korzysta z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku także w sytuacji, gdy pracuje.

Forma umowy zawartej z pracodawcą nie ma znaczenia. Prawo do bezpłatnego korzystania z służby zdrowia na czas nieokreślony ma student, który posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Kolejną możliwością jest skorzystanie z ubezpieczenia małżonka pracującego w oparciu o umowę o pracę.

W przypadku, gdy ma więcej niż 26 lat i nie posiada ubezpieczenia z innego tytułu, to wtedy może go ubezpieczyć macierzysta uczelnia. W takiej sytuacji słuchacz powinien zgłosić się do odpowiedniego działu, zajmującego się sprawami studentów. Zostanie zobowiązany do złożenia oświadczenia, informującego o nie podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia z innego tytułu. Ubezpieczenie zdrowotne jest opłacane przez uczelnię do chwili ukończenia studiów lub skreślenia z listy studentów.

Istnieje także możliwość wykupienia dodatkowej polisy na wypadek losowych zdarzeń, które mogą mieć miejsce na uczelni, drodze do niej czy powrotu. Jest to dobrowolne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków.

Korzystaliście kiedyś z ubezpieczenia studenckiego już po ukończeniu 26 roku życia? Napotkaliście jakieś problemy w związku z tym? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here