Ubezpieczenia Ubezpieczenie zdrowotne za granicą - informacje

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – informacje

-

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie: EKUZ) gwarantuje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii na takich zasadach jak ubezpieczone osoby w danym kraju.

Prawo do pomocy medycznej przysługuje tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, za leczenie prywatne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. EKUZ nie daje też żadnych uprawnień, jeśli celem wyjazdu było planowane leczenie. Nieodpłatne korzystanie z usług zdrowotnych dotyczy tylko tych świadczeń, z których nieodpłatnie mogą korzystać obywatele danego państwa. W niektórych sytuacjach trzeba będzie za daną usługę medyczną zapłacić w całości lub częściowo na zasadach obowiązujących także obywateli kraju pobytu. Posiadanie karty nie zwalnia bowiem z dopłat do kosztów leczenia (np. za wizytę u lekarza lub za każdy dzień pobytu w szpitalu), które ponoszą również obywatele państwa, w którym korzystamy z pomocy.

W większości krajów Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje kosztów transportu służbami medycznymi do Polski. Oprócz kosztów transportu, istnieją inne usługi, które nie są refundowane przez NFZ. Przykład stanowią koszty zakwaterowania. Przed wyjazdem warto więc zapoznać się z listą takich kosztów i ubezpieczyć się od nich prywatnie.

Trzeba też pamiętać, że jeśli w danym kraju skorzystanie z usług medycznych jest odpłatne, zwrot kosztów przez NFZ nastąpi po powrocie do kraju. Niektórych kosztów korzystania z opieki zdrowotnej NFZ jednak nie refunduje. Dlatego przed wyjazdem do danego kraju warto dowiedzieć się, za jakie koszty świadczenia usług medycznych NFZ nie dokona refundacji.

Jeśli podczas pobytu za granicą zachorowaliśmy i nie posiadaliśmy EKUZ, ale mieliśmy do tego ubezpieczenia prawo, po powrocie do kraju możemy wystąpić z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów do wojewódzkiego oddziału NFZ – dlatego należy zachować wszystkie rachunki i dowody zapłaty.

Otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wymaga złożenia wniosku w Delegaturze bądź Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybierając się do krajów, w których karta EKUZ nie obowiązuje, należy ubezpieczyć się, wykupując polisę KL. Pozwala ona na zwrot kosztów korzystania z usług medycznych za granicą. Obecne prawo turystyczne w Polsce nakłada na każde biuro podróży obowiązek ubezpieczenia swoich klientów na czas wycieczki zagranicznej. Liczne oferty ubezpieczenia zdrowotnego za granicą istnieją również dla klientów indywidualnie organizujących sobie wakacyjne podróże.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Dariusz Wilk

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Nawiązywanie kontaktu podczas negocjacji

Skuteczność negocjacji uwarunkowana jest szeregiem różnych czynników, z których prawdopodobnie największą rolę odgrywają relacje interpersonalne. W jaki sposób prowadzić negocjacje?

Żur wielkanocny – przepis

Żurek to tradycyjna, smaczna i pożywna polska zupa kojarzona najczęściej z okresem Świąt Wielkanocnych. Przepisy na niego różnią się między sobą w zależności od regionu, w którym się go gotuje. Jednak bez względu na to, skąd pochodzi przepis, niezmiennie jego podstawę stanowi charakterystyczny zakwas z mąki oraz jajka, ziemniaki i biała kiełbasa. I choć współcześnie nieco odchodzi się już od tradycji i specjalny zakwas do żurku kupuje się w sklepach, nadal w wielu domach przygotowuje się go od podstaw.

Zobacz też

Prolaktyna – wynik badania, zaburzenia

Prolaktyna to jeden z wielu hormonów, które są produkowane przez przedni płat przysadki mózgowej. U zdrowego człowieka hormon ten ma niezwykle ważną rolę, zwłaszcza u kobiety ciężarnej. Wpływa on na powiększenie gruczołów sutkowych oraz na prawidłowe rozpoczęcie produkcji mleka. Ponadto, prolaktyna oddziałuje na inne narządy człowieka, takie jak gonady, wątrobę. Przy interpretacji badań laboratoryjnych za normę protaktyny uznaje się stężenie, które wynosi poniżej 0,9 nmol/l.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: