Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie: EKUZ) gwarantuje prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii na takich zasadach jak ubezpieczone osoby w danym kraju.

Prawo do pomocy medycznej przysługuje tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia, za leczenie prywatne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. EKUZ nie daje też żadnych uprawnień, jeśli celem wyjazdu było planowane leczenie. Nieodpłatne korzystanie z usług zdrowotnych dotyczy tylko tych świadczeń, z których nieodpłatnie mogą korzystać obywatele danego państwa. W niektórych sytuacjach trzeba będzie za daną usługę medyczną zapłacić w całości lub częściowo na zasadach obowiązujących także obywateli kraju pobytu. Posiadanie karty nie zwalnia bowiem z dopłat do kosztów leczenia (np. za wizytę u lekarza lub za każdy dzień pobytu w szpitalu), które ponoszą również obywatele państwa, w którym korzystamy z pomocy.

W większości krajów Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje kosztów transportu służbami medycznymi do Polski. Oprócz kosztów transportu, istnieją inne usługi, które nie są refundowane przez NFZ. Przykład stanowią koszty zakwaterowania. Przed wyjazdem warto więc zapoznać się z listą takich kosztów i ubezpieczyć się od nich prywatnie.

Trzeba też pamiętać, że jeśli w danym kraju skorzystanie z usług medycznych jest odpłatne, zwrot kosztów przez NFZ nastąpi po powrocie do kraju. Niektórych kosztów korzystania z opieki zdrowotnej NFZ jednak nie refunduje. Dlatego przed wyjazdem do danego kraju warto dowiedzieć się, za jakie koszty świadczenia usług medycznych NFZ nie dokona refundacji.

Jeśli podczas pobytu za granicą zachorowaliśmy i nie posiadaliśmy EKUZ, ale mieliśmy do tego ubezpieczenia prawo, po powrocie do kraju możemy wystąpić z wnioskiem o zwrot poniesionych kosztów do wojewódzkiego oddziału NFZ – dlatego należy zachować wszystkie rachunki i dowody zapłaty.

Otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wymaga złożenia wniosku w Delegaturze bądź Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wybierając się do krajów, w których karta EKUZ nie obowiązuje, należy ubezpieczyć się, wykupując polisę KL. Pozwala ona na zwrot kosztów korzystania z usług medycznych za granicą. Obecne prawo turystyczne w Polsce nakłada na każde biuro podróży obowiązek ubezpieczenia swoich klientów na czas wycieczki zagranicznej. Liczne oferty ubezpieczenia zdrowotnego za granicą istnieją również dla klientów indywidualnie organizujących sobie wakacyjne podróże.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać pośrednika ubezpieczeniowego?
Następny artykułPraca na emeryturze – informacje

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here