Dokumenty Umowa kupna-sprzedaży samochodu - współwłaściciel - wzór

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – współwłaściciel – wzór

-

Umowa sprzedaży samochodu, którego właścicielem jest więcej niż jedna osoba, w praktyce nie różni się zbytnio od umowy sprzedaży pojazdu zawartej przez jedynego jego właściciela. Różnica polega na tym, że w treści umowy zostają wymienieni wszyscy współwłaściciele – którzy najczęściej również składają podpis pod umową.

Ta drobna pozornie różnica redakcyjna umowy ma wielkie znacznie z punku widzenia przepisów prawa – zwłaszcza w zakresie ważności umowy sprzedaży.

Prawo współwłasności cechuje jedność przedmiotu własności, wielość podmiotów (właścicieli) i niepodzielność samego prawa. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo do całego pojazdu – tzn. może z niego korzystać swobodnie. O ile współwłaściciel może swobodnie rozporządzić swoim udziałem w samochodzie (przedmiocie współwłasności) – o tyle zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Sprzedaż przedmiotu współwłasności jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd – stąd też brak zgody współwłaściciela pojazdu na jego sprzedaż czyni umowę sprzedaży nieważną. Bez znaczenia przy tym jest wielkość udziałów, jaki współwłaściciele mają w przedmiocie współwłasności. W przypadku braku zgody na sprzedaż samochodu współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Orzeczenie sądu zastępuje wówczas zgodę pozostałych współwłaścicieli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zupa rybna z karpia – przepis

Choć zupa z karpia to kojarzące się większość Polakom danie wigilijne, można z pewnością przyrządzić ją o każdej porze roku, kiedy ma się tylko dostęp do świeżego bądź mrożonego karpia.

Jak zrobić klasyczny kok – Videoporada

Prostota i styl. Mała czarna i klasyczny kok. Nic dodać, nic ująć. Sukienka w szafie, tylko jak poradzić sobie z fryzurą?

Zobacz też

Jakie miejsca na świecie warto odwiedzić?

Cuda wzbudzają zarówno nasz podziw, respekt jak też nawet lęk. Nie od dziś ludzie zachwycają się tym, co efektowne i spektakularne. Siedem Cudów Świata to umowne pojęcie odnoszące się do najbardziej popularnych pod względem turystycznych miejsc. Chociaż ciężko jest wyłonić te najbardziej godne naszej uwagi, warto sięgnąć do swoistego turystycznego przewodnika z czasów starożytnych i poznać najbardziej a przy tym najczęściej odwiedzane miejsca w czasach antycznych. Oczywiście, planując wymarzoną podróż, warto też oczywiście rozważyć tzw. Siedem Cudów Świata Średniowiecznego.

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Mocna latarka – 5 dowodów na to, że musisz ją mieć!

W ostatnich latach dużą popularność zdobyły nowoczesne mocne latarki LED. Co jasne, najpierw trafiły one do różnego rodzaju służb...

Może Cię zainteresuje: