Dokumenty Jak przechowywać dokumenty w domu?

Jak przechowywać dokumenty w domu?

-

Po co przechowywać rachunki i inne dokumenty?

Rachunki – przykładowo za media, faktury za zakup towaru czy usługi – są dokumentami dowodowymi. Oznacza to, że ewentualne reklamacje można składać wyłącznie w oparciu o te dokumenty. Jeżeli na przykład kupujemy w sklepie toster, którego gwarancja wynosi dwanaście miesięcy, a po sześciu miesiącach opiekacz się psuje, możemy go reklamować, ale wyłącznie wówczas, gdy posiadamy dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury.

W odniesieniu do rachunków za media dodatkową korzyścią z ich gromadzenia jest możliwość porównywania wydatków i ewentualnego kontrolowania ich wysokości.

Jak należy przechowywać dokumenty?

Jak już zostało wskazane, dokumenty takie jak rachunki czy faktury warto zachowywać, gdyż może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po nie. Zasadniczą zasadą, której należy przestrzegać przy przechowywaniu dokumentów, jest gromadzenie ich w jednym miejscu. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest przygotowanie segregatora, w którym składane będą rachunki i faktury określonego rodzaju lub wydatki poniesione np. w danym miesiącu.

Sposoby organizowania dokumentów w segregatorach

Bardzo ważne jest, aby dokumenty przechowywane były w jednym miejscu (przykładowo w segregatorze), gdyż znacznie ułatwia to sięgnięcie do nich w razie potrzeby. Dokumenty mogą być organizowane w segregatorze na różne sposoby, z których najbardziej popularne są dwa: porządkowanie ze względu na rodzaj wydatków lub okres, w którym zostały poniesione.

Organizując dokumenty ze względu na rodzaj wydatków, osobno będą przechowywane rachunki i faktury dokumentujące wydatki poniesione za prąd, gaz, wodę, wydatki bieżące na jedzenie, odzież, leki oraz związane z wymianą sprzętu domowego, mebli. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość porównywania wydatków na określony cel w poszczególnych okresach.

Drugim sposobem gromadzenia rachunków i faktur w segregatorach jest ich łączne przechowywanie w koszulkach oznaczających poszczególne okresy np. miesięczne (wydatki czerwiec 2012). Korzyścią płynącą z tego sposobu porządkowania dokumentów jest łatwość odnalezienia rachunku za konkretny miesiąc.

A jak Wy przechowujecie dokumenty w domu? Opowiedzcie o tym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zdobienie paznokci ślubnych

Paznokcie na przyjęcia weselne powinny być estetyczne i skromne. Niekoniecznie musi to być french, ale prawda jest taka, iż bardziej ponadczasowego klasycyzmu w stylistyce paznokci nie znajdziemy.

Jak się przebranżowić?

Podobno na zmianę pracy nigdy nie jest za późno, jednakże w praktyce niewiele osób może sobie pozwolić na spontaniczną rezygnację z dotychczasowego zajęcia i rozpoczęcie nowej drogi zawodowej. Jeżeli jednak podejmiemy decyzję, iż chcemy się przebranżowić, trzeba zrobić to na spokojnie i z głową.

Zobacz też

Jak powstrzymać negatywne myśli?

Pesymista to osoba przyjmująca postawę negatywną. Dostrzega jedynie ciemne strony życia i otaczającej rzeczywistości, brak mu wiary w lepszą przyszłość. Pesymizm prowadzi do ciągłego doszukiwania się i przejawów porażek oraz niepowodzeń, narzekania, widzenia wszystkiego w ciemnych barwach. Pesymista często odczuwa bezsilność, niemoc oraz lęk przed tym, co będzie jutro.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: