Dokumenty Jak przechowywać dokumenty w domu?

Jak przechowywać dokumenty w domu?

-

Po co przechowywać rachunki i inne dokumenty?

Rachunki – przykładowo za media, faktury za zakup towaru czy usługi – są dokumentami dowodowymi. Oznacza to, że ewentualne reklamacje można składać wyłącznie w oparciu o te dokumenty. Jeżeli na przykład kupujemy w sklepie toster, którego gwarancja wynosi dwanaście miesięcy, a po sześciu miesiącach opiekacz się psuje, możemy go reklamować, ale wyłącznie wówczas, gdy posiadamy dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury.

W odniesieniu do rachunków za media dodatkową korzyścią z ich gromadzenia jest możliwość porównywania wydatków i ewentualnego kontrolowania ich wysokości.

Jak należy przechowywać dokumenty?

Jak już zostało wskazane, dokumenty takie jak rachunki czy faktury warto zachowywać, gdyż może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po nie. Zasadniczą zasadą, której należy przestrzegać przy przechowywaniu dokumentów, jest gromadzenie ich w jednym miejscu. Polecanym przez nas rozwiązaniem jest przygotowanie segregatora, w którym składane będą rachunki i faktury określonego rodzaju lub wydatki poniesione np. w danym miesiącu.

Sposoby organizowania dokumentów w segregatorach

Bardzo ważne jest, aby dokumenty przechowywane były w jednym miejscu (przykładowo w segregatorze), gdyż znacznie ułatwia to sięgnięcie do nich w razie potrzeby. Dokumenty mogą być organizowane w segregatorze na różne sposoby, z których najbardziej popularne są dwa: porządkowanie ze względu na rodzaj wydatków lub okres, w którym zostały poniesione.

Organizując dokumenty ze względu na rodzaj wydatków, osobno będą przechowywane rachunki i faktury dokumentujące wydatki poniesione za prąd, gaz, wodę, wydatki bieżące na jedzenie, odzież, leki oraz związane z wymianą sprzętu domowego, mebli. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość porównywania wydatków na określony cel w poszczególnych okresach.

Drugim sposobem gromadzenia rachunków i faktur w segregatorach jest ich łączne przechowywanie w koszulkach oznaczających poszczególne okresy np. miesięczne (wydatki czerwiec 2012). Korzyścią płynącą z tego sposobu porządkowania dokumentów jest łatwość odnalezienia rachunku za konkretny miesiąc.

A jak Wy przechowujecie dokumenty w domu? Opowiedzcie o tym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zorganizować imprezę w akademiku?

Cisza nocna wprawdzie obowiązuje, ale kiedy w akademiku dzieje się impreza zasady zapisane w regulaminie schodzą na dalszy plan. Prym wiodą zasady imprezowania oparte na sprycie i przebiegłości studentów.

Jak zaprosić znajomych na imprezę?

Skąd wiesz o tej imprezie? Z fejsa. Obecnie to najpopularniejsza metoda zapraszania znajomych oraz znajomych znajomych na imprezę. Jeśli chcemy zaskoczyć gości, musimy ruszyć głową i aktywizować wyobraźnię. Może wystarczy jednak wrócić do tradycyjnych sposobów?

Zobacz też

Błonica – objawy

Błonica jest to choroba zakaźa, która dotyka szczególnie często dzieci. Wywołana jest przez Corynebacterium diphteriae (maczugowiec błonicy). Bakterie te wytwarzają toksynę- jad błoniczy, która w głównej mierze odpowiada za rozwój choroby.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: