4 kreatywne zastosowania klocków LEGO

Klocki LEGO znają niemal wszyscy – zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Choć większości z nas służą one głównie do tworzenia ciekawych konstrukcji, to mogą również być wykorzystywane w nieco bardziej kreatywny sposób. Oto 4 pomysły na nietuzinkowe zastosowanie klocków LEGO w codziennej nauce oraz zabawie.

Klocki wspierające naukę matematyki

Matematyka dumnie nazywana jest królową nauk, jednak nie ulega wątpliwości, że wiele dzieci ma z nią niemałe problemy. Tymczasem okazuje się, że najczęściej treści są po prostu przekazywane w niewłaściwy sposób – zamiast sztywnych formułek i regułek lepiej wykorzystać do nauki ciekawsze pomoce, w tym na przykład klocki LEGO. Małym dzieciom mogą one pomóc w nauce liczenia – najpierw do 10, później natomiast możemy dodawać kolejne liczby. Doskonale sprawdzają się tutaj różne zestawy, w tym na przykład LEGO Batman. Starszym dzieciom klocki pomagają w nauce mnożenia czy ułamków.

Sensoryka nie tylko dla najmłodszych

Klocki LEGO są bardzo charakterystyczne, dlatego bez względu na to, jakim zestawem dysponujemy, możemy wykorzystać je do wspomagania rozwoju sensoryki dziecka. O sensoryce mówi się głównie w kontekście maluchów, a także dzieci w wieku przedszkolnym. Tymczasem okazuje się, że również uczniowie szkół podstawowych mogą mieć w tej materii pewne braki. Mowa tutaj przede wszystkim o nieodpowiednim reagowaniu na różne bodźce. I choć terapia sensoryczna powinna mieć miejsce w profesjonalnym ośrodku, to możemy wspomagać ją również w domowym zaciszu. Wystarczy stworzyć ścieżkę sensoryczną z różnych elementów, w tym z klocków LEGO. Są one bardzo wytrzymałe, dlatego z całą pewnością nie ulegną zniszczeniu pod wpływem nacisku.

Malowanie (z) klockami LEGO

Kolejnym sposobem na nietuzinkowe wykorzystanie klocków LEGO jest malowanie nimi bądź z nimi. Dobrym przykładem będzie zestaw LEGO Marvel, który możemy wykorzystać do nauki rysowania różnorodnych kształtów. Tymczasem w przypadku, gdy dziecko chciałoby popracować nie z kredkami, a z farbkami, warto zrobić kilka większych kleksów w różnych kolorach, a następnie maczać w nich klocki, odwzorowując je kolejno na kartce papieru. Tego typu zabawa idealnie sprawdza się w przypadku dzieci w każdym wieku, a dodatkowo uczy koordynacji ruchowej w zakresie motoryki małej. Wybierajmy łatwo zmywalne farbki, które w prosty sposób można wyczyścić po zabawie.

Nauka liter i budowania słów

Klocki LEGO mogą służyć nie tylko do zabawy, lecz również do nauki liter, a z czasem również do nauki budowania słów składających się z kilku sylab. Wystarczy tylko umieścić na karteczkach samoprzylepnych konkretne litery, a następnie przykleić je do klocków. Liczba aktywności jest praktycznie nieograniczona – dziecko może grupować litery w alfabet, tworzyć z nich poszczególne słowa, grupować na samogłoski oraz spółgłoski. 

Tego typu zadania można zaproponować nawet przedszkolakom, jednak idealnie sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Te zwykle nie chcą uczyć się w tradycyjny sposób, dlatego warto zaproponować im naukę z wykorzystaniem ulubionych klocków LEGO. Pomocny może okazać się zestaw z ulubionymi bohaterami z bajek, na przykład LEGO Spiderman, lub inny, który dziecko lubi najbardziej. Jest to prosta metoda przeznaczona także dla dzieci mających problemy z nauką. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here