Okoliczności Co to jest pępkówka i jakie zwyczaje jej towarzyszą?

Co to jest pępkówka i jakie zwyczaje jej towarzyszą?

-

Pępkówka zadomowiła się w polskiej tradycji. Odpowiedzią na nią jest baby shower. Impreza, podczas której spotykają się wyłącznie kobiety. Ma ona zwykle miejsce jeszcze przed narodzeniem dziecka.

Pępkówka odbywa się natomiast tylko w męskim gronie. Świeżo upieczony tatuś organizuje ją jeszcze tego samego wieczoru, kiedy został ojcem albo kilka dni po wcieleniu się w ojcowską rolę. Mężczyźni świętują, a tatuś z reguły upija się do nieprzytomności. Z jednej strony impreza jest okazją do wyrażenia swojej radości z powodu powiększenia rodziny, a z drugiej – próbą odreagowania stresu wynikającego z pojawieniem się nowych, rodzicielski i ojcowskich, obowiązków. Na początku stres dotyczy ogólnych obaw i wielkiej niewiadomej. Przy kolejnych dzieciach pojawią się setki pytań dotyczących reakcji starszego rodzeństwa na nowonarodzonego bobasa. Często pojawią się także rozmowy, wynikające z obaw finansowych. Głowa rodziny główkuje, co tu zrobić, gdzie i jak pracować, aby zapewnić swojej familii jak najgodniejsze życie.

Jeśli w imprezowej ekipie zgromadzonej na pępkówce są już jacyś tatusiowie, przekazują oni „świeżakom” dobre rady, dzielą się z nimi swoim dotychczasowym doświadczeniem. Każda rada jest przepijana solidnym kieliszkiem wódki lub kuflem piwa.

Pępkówka nie posiada rzetelnego planu, a o czasie i miejscu spotkania decyduje się spontanicznie. Impreza nie wymaga przy tym żadnych przygotowań, organizacji. Dziecko się rodzi, pada hasło i kumple tatusia biegną na złamanie karku, by razem z nim świętować tę radosną dla niego chwilę i wielkie wydarzenie w życiu jego rodziny. Szybka organizacja wynika z faktu, że mężczyźni nie potrzebują scenariusza imprezy, a ojcostwo kumpla jest wyjątkowym powodem, żeby porzucić swoje wieczorne zajęcia, obowiązki i biec na wspólne świętowanie.

Partnerki mężczyzn imprezujących na „pępkówce” są z reguły pobłażliwe i wyrozumiałe. Rozgrzeszają swoich facetów, nawet jeśli wrócą do domu nad ranem w stanie wyraźnie wskazującym na spożycie. Wszak to „za Anię było”.

Pępkówka jest organizowana w domu szczęśliwego tatusia lub w knajpie, jeśli tatuś nie ma ochoty na gruntowne sprzątanie po imprezie. W przeciwieństwie do baby shower, podczas pępkówki nie pojawiają się gry i zabawy, raczej nie dba się o wyjątkowy poczęstunek dla gości. Pizza wystarczy, aż nadto.

Pępkówkę poniekąd można porównać do wieczoru kawalerskiego, tylko w tym wypadku nie opija się ostatnich podrygów męskiej wolności, a jego nowonarodzone dziecko. Dzięki pępkówce tatuś może złapać oddech przed obowiązkami w postaci nocnego wstawania do dziecka czy jego przewijania.

Czy znacie inne zwyczaje towarzyszące pępkówce? Opowiedzcie nam o tym jak świętuje się ją w Waszym regionie!

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak masować uda?

Masaż ud niweluje zmęczenie mięśni po dłuższym chodzeniu bądź uprawianiu sportu. Działa relaksująco i odprężająco, a także ma działanie zapobiegawcze i chroni nogi przed żylakami oraz wspomaga układ krążenia.

Jak podawać dziecku antybiotyk?

Zdarza się, że podczas choroby nawet małego dziecka trzeba podać antybiotyk. Taka decyzja lekarza często wywołuje niepokój rodziców. Niestety antybiotyk jest silną bronią mogącą wywołać wiele skutków ubocznych. Jednakże jako jedyny lek potrafi też rozprawić się z wieloma chorobami.

Zobacz też

Jak poradzić sobie z mdłościami w ciąży?

O tym, jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży, i czego sobie trzeba niestety odmawiać, aby uniknąć mdłości i w pełni cieszyć się stanem błogosławionym.

Czy warto zainwestować w deskorolkę elektryczną?

Nowoczesne rozwiązania sprzętowe z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej wykorzystujemy je do codziennego użytku i posługujemy...

Pokarmy stałe w diecie niemowlęcia. ABC rozszerzania diety

Rozszerzanie diety to niezwykle ważny etap w życiu każdego niemowlęcia. Wprowadzanie pokarmów stałych pozwala bowiem nie tylko poznawać nowe...

Może Cię zainteresuje: