Bierzmowanie, w przeciwieństwie do Komunii Świętej powszechnie kojarzonej z wystawnymi prezentami, nie zostało wtłoczone w podobne zwyczaje kupowania rowerów, i-podów czy innych cudów techniki.

Częstym podarunkiem są złote lub srebrne łańcuszki z krzyżykiem albo medalikiem. Jest to uniwersalna pamiątka z bierzmowania, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczyny. Bardzo często wręcza się także bierzmowanym książki (przeważnie o tematyce religijnej) ze specjalną dedykacją upamiętniającą ten wyjątkowy dzień. Nie kupujmy jednak przypadkowej książki – pierwszej, która wpadnie nam w ręce. Nie zapominajmy, że bierzmowanie przypada na trudny okres dorastania i buntu, więc trzeba się troszkę natrudzi, żeby kupić wartościową lekturę, która nie zostania na wstępie wyśmiana i rzucona w kąt przez obdarowanego.

Można także podarować tomik poezji, niekoniecznie Karola Wojtyły, choć to oczywiście dobry wybór, podobnie jak wiersze ks. Twardowskiego. Możemy sprezentować też płytę. Dziewczyny z pewnością ucieszą się z otrzymania kompletu biżuterii: kolczyków czy bransoletki.

Pozostając w klimacie akcesoriów i biżuterii – chłopcu można podarować zegarek.

Oczywiście prezent zależy w dużej mierze od stopnia naszej zażyłości z bierzmowanym oraz od tego, na ile znamy jego pasje. Jeśli np. wiemy, że deskorolka sprawi mu frajdę, możemy mu ją podarować. Pamiętajmy jednak o choć drobnym akcencie nawiązującym do duchowego przeżycia, jakim jest bierzmowanie. Do prezentu dołączmy kartkę – pamiątkę bierzmowania – ze specjalną na te okazję dedykacją, Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego lub Brewiarz do codziennej modlitwy.

Ładnym prezentem jest także obraz przedstawiających świętą rodzinę lub świętych, idealnie znaleźć obraz z patronem bierzmowanego. Jeśli się nam to nie uda, można kupić kartkę lub książeczkę przybliżającą sylwetkę patrona.

Prezenty powinny akcentować duchowy wymiar tej uroczystości. Trzeba uważać, aby nie sprowadzić bierzmowania do wyłącznie komercyjnego wydarzenia.

Jaki prezent Wy otrzymaliście z okazji bierzmowania? Dajcie nam znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie od utraty pracy w kredycie
Następny artykułKredyt w rachunku bieżącym – debet

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here