Przedstawione propozycje wymagają materiałów ze sklepu z akcesoriami zdobniczymi oraz trochę wolnego czasu, ale przede wszystkim dobrych chęci. Jeśli w pracę włożysz serce, będziesz mógł poszczycić się niepowtarzalnymi i cudownie pachnącymi świątecznymi ozdobami.

Głównym elementem zdobniczym każdego wnętrza w okresie Bożego Narodzenia jest niewątpliwie choinka. Jeśli nie posiadasz ozdób z poprzedniego roku, zachęć dzieci lub innych domowników do zrobienia prostych zawieszek. Z kolorowych kartonów można wycinać dowolne kształty i ozdabiać je błyszczącym papierem lub brokatem. Łańcuch można wykonać z papieru kolorowego.

Do ozdoby domu potrzebne są też stroiki i inne elementy zdobnicze, które mogą spełniać dodatkowe funkcje.

Suto zastawiony stół warto wzbogacić świecami. Tym razem możesz wykonać je samodzielnie. Oprócz walorów estetycznych, świece będą roztaczały aromatyczną woń przypraw i owoców. Zatem zaczynamy!

Świece zapachowe

Będzie potrzebne:
biały wosk
knoty do świec, igła do przeciągania knota (do kupienia w sklepach z artykułami zdobniczymi, niektórych kwiaciarniach)
kubek, puszka lub inne opakowanie, które posłuży za formę dla świecy
suszone plastry pomarańczy, goździki (przyprawa), anyż (gwiazdki)

Wykonanie:

Najpierw włóż wosk do starego garnka i rozpuść go w kąpieli wodnej. Przygotuj formę i na jej dnie zrób niewielką dziurkę, by przewlec przez nią knot, który zabezpiecz od zewnątrz supełkiem. Od góry knot trzeba naciągnąć za pomocą specjalnej igły. Teraz wlej do formy cienką warstwę wosku i ułóż na niej plastry pomarańczy. Wlej pozostałą część wosku i dodaj pozostałe przyprawy. Po zastygnięciu formy, wyciągnij gotową świecę zapachową. Warto przygotować kilka podobnych świeczek i ustawić je na podkładce rozsypując dodatkowe plastry cytrusa.

Dekoracje z liści

Będzie potrzebne:
styropianowe kule i stożki (do kupienia w sklepach z artykułami zdobniczymi, niektórych kwiaciarniach)
koraliki (tyle ile stożków)
wysuszone liście (jeśli nie mamy takich w domu, kupimy w sklepie)
papierowy ręcznik
mocny klej
szpilki
farba w spray’u (złota, biała)
giętki, cienki drucik
nożyczki

Wykonanie:

Liście posegreguj według barw. Namocz ręczniki kuchenne i ułóż liście pomiędzy nimi. Po ich zwilżeniu, obetnij ogonki i posmaruj z jednej strony klejem. Mocuj kolejne liście do kuli i przypinaj szpilkami. Pokryj szczelnie cały styropian, a szpilki wyciągnij po całkowitym wyschnięciu kuli. Następnie do przygotowanej bombki, przymocuj tylko szpilkami kilka listków i popryskaj całość białą farbą. Po wyschnięciu farby, odczep dodatkowe listki i dekoracyjna kula gotowa. Pięknie prezentuje się ona na złotym talerzu, ustawionym na stole lub szafce.

W podobny sposób wykonasz choinki, do których wykorzystaj stożki. Zanim zaczniesz przyklejać liście, kilka z nich spryskaj złotą farbą. Dalej postępuj tak jak w przypadku kul. Kiedy oklejony stożek wyschnie, owiń delikatnie całą konstrukcję miedzianym drucikiem, którego końce wbij w styropian. Na szczycie drzewka, umieść dla ozdoby koralik na szpilce.

Czy Wy używacie zwykle do udekorowania domu? Z czego jeszcze wykonujecie ozdoby? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak poczuć atmosferę świąt?
Następny artykułJak powinna wyglądać oferta pracy?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here