Obecnie, źródłowa symbolika rekwizytów została wyparta przez ich walory estetyczne. Popularne bombki można zmienić na samodzielnie wykonane ozdoby, które będą oryginalne, a wykonawcom przysporzą chwile dobrej zabawy.

Do wykonania przedstawionych zawieszek zaproś całą rodzinę, zwłaszcza dzieci, gdyż ozdoby są łatwe do zrobienia i nie wymagają dużo czasu.

1. Aniołek z papierowego talerza

Będzie potrzebne:
papierowy talerz
nożyczki
ołówek
taśma klejąca lub mocny klej
pastele, tasiemka

Wykonanie:
Na papierowym papierze narysuj linie tak jak na rysunku 1. Przetnij wzdłuż linii, miejsce zakreskowane zostanie wycięte. Wewnątrz mniejszego kółka narysuj twarz anioła, nad głową rozetnij tak, jak pokazuje krótka linia (rys. 2)
Udekoruj sukienkę pastelami i połącz jej brzegi ze sobą, używając taśmy klejącej. Za pomocą ozdobnej tasiemki powieś aniołka na choince.

2. Gwiazda betlejemska

Będzie potrzebne:
twardy papier w połyskującym kolorze lub biały blok techniczny i brokat
nożyczki
ołówek
taśma klejąca

Wykonanie:
Z połyskującego papieru wytnij duże koło (średnica figury musi być większa niż średnica choinki licząc od strony czubka). Ołówkiem naszkicuj na nim spiralną linię, wzdłuż której wykonaj nacięcie. Powstanie „zakręcony wąż”, który będzie oplatał naszą choinkę. Z pozostałego papieru wytnij gwiazdę i przyczep do niej koniec ze środka naszej spirali. Dekorację umieść na czubku choinki, tak aby swobodnie opadała w dół, oplatając drzewko.

3. Błyszczące bombki

Będzie potrzebne:
styropianowe kule (do kupienia w sklepach z ozdobami)
prażony popcorn
gorący klej (w pistolecie)
kolorowa wstążka
jasny brokat w sprayu

Wykonanie:
Do kuli ze styropianu przyklej tasiemkę, która będzie służyć za uchwyt. Następnie, używając gorącego kleju, przyklej kawałki popcornu białą stroną na zewnątrz. Postaraj się dokładnie zakryć całą powierzchnię kuli. Przyciśnij popcorn przez chwilę, by klej zastygnął. Na uchwycie, tuż przy kulce zawiąż starannie kokardkę z pozostałej części wstążki. Na koniec, użyj brokatowy spray, aby ukończyć białą kulę.

Jakie ozdoby na choinkę będziecie wykonywać? Jak duża jest Wasza choinka?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBabka cytrynowa – przepis
Następny artykułJak zrobić ozdoby świąteczne na okno?

Anita Szot – absolwentka Kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauczyciel przedszkolny. Autorka cyklu artykułów o tradycjach świąt polskich publikowanych na łamach skierowanego do irlandzkiej Polonii „Życia w Irlandii”. W serwisie Spec.pl publikuje autorskie zdjęcia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc oraz związana z nimi kultura. Ciągle zgłębiam wiedzę dotyczącą polskich i zagranicznych tradycji. Różnorodność kultur na świecie, ich wytwory, obyczaje i zachowania są dla mnie niezmiernie ciekawe i inspirujące.  W moim polu zainteresowania szczególne miejsce zajmuje polska obrzędowość ludowa, dlatego zajmuje się pisaniem porad w dziale Okoliczności. Uwielbiam też orientalne klimaty przesycone głębokimi barwami i unoszącym się zapachem pikantnych przypraw.

Oprócz pisania, zajmuje się także pracą z dziećmi przedszkolnymi i staram się nieustannie wdrażać je w zachowań prokulturowe. Krzewienie rodzimej tradycji oraz życie w poszanowaniu odmienności kulturowej to główne cele, jakie przyświecają mojej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here