Za prawdopodobne przyczyny alergii pokarmowej uznawane jest zbyt wczesne wprowadzenie do diety dziecka pokarmów zawierających mleko krowie oraz produktów stałych, które podane zbyt wcześnie są dla małego dziecka zbyt ciężkostrawne. Wysuwane są również teorie, iż jest to choroba o podłożu genetycznym, jednak – jak w przypadku – większości alergii jest to sprawa bardzo delikatna i nie ma co do tego żadnej pewności. Za jej przyczynę uważana jest również dyskusyjna kwestia karmienia dziecka piersią, które z jednej strony bogate jest w bardzo ważne podczas rozwoju dziecka składniki i pełni funkcję ochronną dla jego organizmu, a z drugiej jest najprostszą drogą do podania dziecku składników mogących powodować alergie, zawartych właśnie w mleku matki.

Alergia, bez względu na to czy jest wrodzona, wywołana czynnikami genetycznymi czy też nabyta w wyniku przyjmowania w pewnym wieku niewłaściwych pokarmów, najczęściej wywoływana jest przez konkretną grupę pokarmów, takich jak orzechy, owoce morza, ryby czy pomidory. Wywołują one najczęściej alergię u osób dorosłych, natomiast dzieci są szczególnie wrażliwe na jajka, orzeszki ziemne, soję, mleko i pszenicę.

Alergia pokarmowa, tak jak wszystkie inne choroby wywołuje określone objawy kliniczne, na podstawie których jest rozpoznawana i diagnozowana. Do najczęstszych objawów, które można zaobserwować należą objawy skórne, z towarzyszącą jej pokrzywką, obrzękiem, wysypką i świądem. Ze strony układu pokarmowego należy spodziewać się najczęściej nudności, wymiotów, biegunki, bólów brzucha i obrzęku warg. Natomiast reakcja układu oddechowego charakteryzuje się najczęściej zapaleniem spojówek, katarem, obrzękiem krtani, dusznościami, kaszlem, drapaniem w gardle i atakami astmy. Istotnym problemem w przypadku rozpoznawania i obserwacji poszczególnych objawów ze strony organizmu jest ich niejednoznaczność i trudność w określeniu ich jako konkretne objawy właśnie alergii pokarmowej, a nie zwykłego zatrucia, niestrawności, przeziębienia czy alergii na sierść zwierząt lub sezonowej na pyłki.

Najważniejsze w rozpoznaniu i leczeniu alergii pokarmowej jest wczesne rozpoznanie składników i pokarmów, które ją wywołują. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych i badań, które pozwolą określić co wywołuje reakcję alergiczną w organizmie i dadzą podstawę do stworzenia właściwej, ubogiej w czynniki alergiczne, diety.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak leczyć czyraki?
Następny artykułJak radzić sobie z nawracającym bólem głowy?

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here