Leczenie czyraków można stosować zarówno domowymi sposobami łagodzącymi związane z ich występowaniem dolegliwości, jak również stosowaniem odpowiedniej diety i antybiotykami, jeżeli czyraki są wyjątkowo dokuczliwe i inne metody ich zwalczania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Do najczęściej stosowanych domowych sposobów radzenia sobie z czyrakami należą m.in. okłady ze zgniecionych liści kapusty. Powszechne jest również smarowanie zmienionego miejsca maścią cebulową lub stosowanie okładów z surowej cebuli. Należy pokroić ją w grube plastry, podgrzać je i układać na czyraku lub przemywać sokiem z cebuli chore miejsce 3-4 razy dziennie. Doskonale działa również gęsta papka z kurkumy wymieszanej z wodą, z której okłady należy stosować 3 razy dziennie lub picie jej wymieszanej z mlekiem. Podobnie jak cebula, pomoże to zmniejszyć ilość ropy.

Do innych domowych sposobów na łagodzenie dolegliwości związanych z powstawaniem i pękaniem czyraków oraz zmniejszających opuchliznę z nimi związaną należą okłady maścią z mleka i szarego mydła gotowanych razem do uzyskania papki o konsystencji gęstej śmietany.

Na usunięcie opuchlizny związanej z powstawaniem czyraków stosuje się ciepłe kompresy z soli kuchennej, gorących, nagrzanych ręczników lub ściereczek. Podobne działanie wykazują sproszkowane nasiona kminku namoczone w gorącej wodzie i nakładane 3-4 razy dziennie w postaci gęstej papki na chore miejsce. Dobre efekty lecznicze przynosi również przemywanie czyraka olejkiem z drzewa herbacianego.

Ponadto w aptekach dostępne są różnego rodzaju leki powszechnie stosowane w leczeniu czyraków. Należy do nich maść ichtiolowa powodująca ich szybsze pęknięcia i wysuszająca oraz kremy antybakteryjne, którymi należy smarować czyraki. Te i inne specyfiki dostępne są w aptekach bez recepty.

W niektórych przypadkach, co ma miejsce szczególnie, jeżeli chodzi o czyraka gromadnego, charakteryzującego się skupianiem i zlewaniem kilku czyraków w jeden, konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu ich nacięcia lub usunięcia. Ponadto, bez względu na rodzaj czyraków, wskazane jest także stosowanie środków ogólnie wzmacniających i regularna kontrola stanu zdrowia, aby wykluczyć przewlekłe schorzenia odpowiedzialne za częstsze pojawianie się czyraków.

Znacie inne metody leczenia czyraków? Podzielcie się nimi w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzym są czyraki? – przyczyny, objawy
Następny artykułAlergia pokarmowa – informacje

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here