Co rozumiemy pod określeniem nadwrażliwość na alergen?

Oznacza to, że jakiś alergen, a ściślej rzecz ujmując – ekspozycja na niego, powoduje wystąpienie objawów u osoby z nadwrażliwością. Natomiast ekspozycja na ten sam alergen, w tej samej dawce u osoby bez nadwrażliwości nie prowokuje pojawienia się żadnych symptomów.

W mechanizmie tworzenia się alergicznego zapalenia spojówek biorą udział przeciwciała z klasy IgE. To zapalenie spojówek jest stosunkowo częstą chorobą, a szacuje się, że cierpi na nią statystycznie nawet co piąty człowiek. Do najczęstszych alergenów, które przyczyniają się do pojawienia się u pacjentów objawów, należą: sierść zwierząt, pyłki traw, drzew, a także roztocza kurzu domowego. Alergiczne zapalenie spojówek może mieć charakter ostry, sezonowy lub całoroczny. Ostra postać wystąpić może w wyniku krótkotrwałej ekspozycji danej osoby na alergen, którego stężenie jest duże. Objawy utrzymują się krótko – dzień lub dwa – i ustępują. Postać sezonowa najczęściej związana jest z okresami pylenia traw, drzew, na które ktoś jest uczulony i to właśnie w tym okresie pojawiają się objawy.

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek?

W zasadzie najważniejsza jest rozmowa z pacjentem oraz stwierdzenie u niego charakterystycznych objawów. Istotne jest wypytanie o porę roku, w której pojawiają się dolegliwości, zbierany jest również wywiad w kierunku innych chorób – np. astmy – obecnych u pacjenta bądź w jego rodzinie.

Jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek?

Główną dolegliwością jest swędzenie spojówek, które zgłasza pacjent. Może on także podawać, że oczy nadmiernie łzawią. Lekarz zwykle stwierdza, że spojówki, a czasem także i powieki są obrzęknięte. Spojówki dodatkowo mogą być zaczerwienione z powodu przekrwienia. Czasami u pacjenta wystąpić mogą równocześnie objawy alergicznego nieżytu nosa. Z badań pomocniczych wykonuje się czasami oznaczenie stężenia przeciwciał IgE. Dodatkowych informacji dostarczają także testy skórne.

W leczeniu, gdy objawy są bardzo nasilone, stosuje się miejscowo w postaci kropli do oczu leki przeciwhistaminowe. Ich zadanie polega na zmniejszaniu uczucia swędzenia, sprawiają także, że oczy mniej łzawią. Czasem lekarze zalecają przyjmowanie miejscowo preparatów, które poza substancjami przeciwhistaminowymi zawierają także alfa-mimetyki. Należy jednak pamiętać, że nie można ich stosować dłużej niż 4 dni. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby udało się unikać kontaktu z alergenem, który powoduje objawy, co niestety nie zawsze jest możliwe.

Jeśli objawy utrzymują się długo, a choroba ma charakter przewlekły, można stosować leki przeciwhistaminowe w postaci kropli do oczu, ale rozważa się także możliwość przyjmowania także przeciwhistaminowych z II generacji na drodze doustnej.

Czy spotkaliście się z tą dolegliwością? Jaką terapię zastosowano? Czekamy na Wasze komentarze

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObjawy zawału serca
Następny artykułJak zwracać się do teściowej po ślubie?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here