Z kolką najczęściej mamy do czynienia u dzieci pomiędzy trzecim tygodniem a czwartym miesiącem życia, choć zdarza się, że trwa dłużej. Objawy są dość charakterystyczne – maluszek nagle zaczyna głośno płakać, czerwienić się, prężyć, podkurczać nóżki. Ataki występują niemal codziennie późnym popołudniem bądź wieczorem. Gdy rozpoznamy symptomy kolki, możemy podać dziecku leki na kolkę, dostępne w aptekach bez recepty (na przykład Infacol). Maluszka trzeba ukołysać, utulić, najlepiej w pozycji pionowej, z brzuszkiem przyciśniętym do brzucha osoby noszącej. Ulgę powinno też przynieść przykładanie do dziecięcego brzuszka pieluch tetrowych przeprasowanych ciepłym żelazkiem. Poprawa dość często następuje z chwilą oddania gazów. Gdyby malec był niespokojny również pomiędzy atakami kolki, bądź towarzyszyłyby temu biegunka lub wymioty, koniecznie należałoby skonsultować się z lekarzem.

Ból brzuszka w wyniku alergii pokarmowej jest dość trudny do zidentyfikowania. Brzuszek najczęściej zaczyna boleć po zjedzeniu alergennej potrawy, ale równie dobrze objawy mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Naszą uwagę powinny zwrócić nieprawidłowe stolce (obfite, śluzowate), a także wysypka oraz sucha skóra na policzkach. Konieczne należy wybadać, który produkt uczula. Konieczna będzie dieta eliminacyjna, również u kobiety karmiącej piersią, a także bardzo powolne rozszerzanie jadłospisu malca.

Biegunce towarzyszą częstsze wypróżnienia i zazwyczaj apatyczność dziecka. Maluch musi otrzymywać duże ilości picia, najlepiej wody niegazowanej oraz lekkostrawne posiłki. Świetne działanie ma również marchwianka – zupka z marchwi bądź gotowy preparat do nabycia w aptece ORS 2000. Można sięgnąć również po probiotyki. Koniecznie należy zadbać o ochronę pupy przed odparzeniami.

Zaparciom ból brzuszka towarzyszy podczas prób wypróżniania się. Nierzadko dziecko płacze, a stolce są zbite, przypominające kozie bobki. W takiej sytuacji należy przeanalizować dietę malca, zwiększyć ilość płynów oraz warzyw i owoców. Nie zaleca się mechanicznych ingerencji poprzez wkładanie termometru w odbyt. W rezultacie może to jeszcze bardziej pogłębić problem.

Co robicie, kiedy Wasze dziecko boli brzuszek? Często się to zdarza? Konsultowaliście się z lekarzem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapalenia ucha u dziecka – objawy, leczenie
Następny artykułIle razy, kiedy wykonać badanie USG w ciąży?

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

1 KOMENTARZ

  1. Moja córeczka cierpiała na bóle brzuszka.Okazało się,że mała ma problemy z wypróżnianiem się,dostaje zaparć.Do tego nie chciała się załatwiać w przedszkolu,trzymała kupkę.Bardzo pomocny okazał się w naszym wypadku Dicopeg-Junior na zaparcia i ból brzuszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here