Ciąża Ile razy, kiedy wykonać badanie USG w ciąży?

Ile razy, kiedy wykonać badanie USG w ciąży?

-

Za pomocą ultrasonografu można wyliczyć przybliżoną datę porodu. Dokonuje się tego na podstawie mierzenia długości części ciała. Oczywiście, bywa to nieraz mylące, ze względu na zróżnicowane tempo wzrostu poszczególnych maluszków. Najmniejsza granica pomyłki jest odnotowywana na początku ciąży (do ok. 14 tygodnia), gdy większość zarodków jest podobnych rozmiarów.

Ilość badań USG uzależniona jest przede wszystkim od lekarza prowadzącego ciążę. Dość częstą praktyką są badania podczas każdej wizyty kontrolnej. W innych przypadkach, jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, zakłada się, że powinny zostać przeprowadzone trzy badania USG:

1) pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży,

2) między 18. a 23. tygodniem ciąży,

3) między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Każda nieprawidłowość wymaga wykonania dodatkowych badań. Bez względu na ilość badań USG, niezmiernie ważny jest rzetelny i bezbłędny odczyt zapisu ultrasonografu. Powinien to robić naprawdę doświadczony lekarz, najlepiej ze specjalizacją w ultrasonografii położniczo-ginekologicznej.

Ultrasonograf bada wiek ciąży, ale też rozwój maluszka, liczbę uderzeń serca na minutę, ruchy oraz objętość płynu owodniowego. Ponadto przeprowadza się pomiary, które mogłyby sugerować wadę genetyczną. Ultrasonografia jest od jakiegoś czasu bardzo rozbudowaną dziedziną. Do wyboru mamy USG 2D, 3D i 4D. Podstawowe USG 2D daje płaski obraz, a jego zadaniem jest ocena stanu narządów wewnętrznych. Oznaczenie 3D wskazuje na obraz trójwymiarowy, pozwalający obejrzeć nieruchomo na przykład poszczególne elementy twarzy dziecka. Obraz 4D pokazuje dodatkowo, jak maleństwo się porusza. Niestety, aby otrzymane zaawansowane obrazy były czytelne, konieczne jest odpowiednie ułożenie maluszka.

Uwaga!

Nie zapominajmy, że właśnie na podstawie badania USG można ocenić płeć dziecka. Obecna technika pozwala ponadto na utrwalanie przeprowadzanych badań USG na płytach CD. Jest to przepiękna pamiątka na całe życie, pozwalająca również na odtwarzanie i pokazywanie maleństwa innym osobom.

Ile razy wykonywałyście USG w ciąży? Próbowałyście USG 3D lub 4D? Opiszcie swoje doświadczenia!

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Makijaż na wiosnę – krok po kroku

Wiosną natura budzi się do życia, a my razem z nią. To właśnie w tym okresie robimy wielkie porządki po długiej zimie, także te dotyczące naszej urody. Chcemy wyglądać atrakcyjnie i promiennie. Jednak okres zimy nie jest łaskawy dla naszej cery, a poza tym przyzwyczajone do „grubszego” makijażu w chłodnych miesiącach ciężko nam się przestawić na kosmetyki o lżejszej konsystencji. Jednak do odważnych świat należy! Drogie Panie, wiosna to czas na świeży, lekki makijaż tętniący soczystymi barwami!

Jak pomalować krótkie paznokcie?

Długie paznokcie, podobnie jak włosy, uważa się za bardzo kobiece. Jednak nawet krótkie paznokcie, jeśli tylko są wypielęgnowane i ładnie pomalowane – mogą wyglądać ładnie i podkreślać urodę ich właścicielki.

Zobacz też

Jak malować na płótnie – krok po kroku

Płótno lniane, naciągnięte na krosno malarskie i odpowiednio zagruntowane jest najbardziej rozpowszechnionym materiałem używanym w malarstwie olejnym i akrylowym. Z powodzeniem wykorzystywane jest również w innych technikach artystycznych.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: