I Do ziół, które mogą złagodzić objawy astmy, należą: liście babki lancetowej, korzeń lukrecji, kwiat lipy, tymianek, mięta pieprzowa, dziewanna. Należy jednak stosować je z umiarem, gdyż mogą wywołać alergię. Zanim sięgniemy po zioła, warto zatem skonsultować się z lekarzem.

II Ulgę osobom chorym na astmę przyniesie także zjonizowane powietrze. Jeśli zatem nie mieszkamy nad morzem, warto zaopatrzyć się w nawilżacz z funkcją jonizacji, który można stosować w domu.

III W alce z astmą pomogą także techniki oddychania. Osobom cierpiącym na tę chorobę, poleca się zatem ćwiczenia jogi oraz medytację. Odpowiednia kontrola oddechu pomoże złagodzić atak astmy i nie wpaść w panikę.

IV Astmatycy za zgodą lekarza mogą stosować inhalacje. Polecane są parówki z dodatkiem kilku kropel olejków eterycznych, np. olejku lawendowego, sosnowy, eukaliptusowego czy rumiankowego.

V Osoby chore na astmę nie powinny pod żadnym pozorem palić papierosów ani przebywać w pomieszczeniach, gdzie dym papierosowy wisi w powietrzu. Zalecane jest także: unikanie kurzu (należy go przecierać wilgotną szmatką!), grubych zasłon, dywanów, częste pranie pościeli i wietrzenie mieszkania oraz wybieranie materiałów, które da się łatwo wyczyścić.

VI Jeśli astma nie ma ciężkiego przebiegu, to chory nie powinien zapominać o aktywności fizycznej. Zalecane są szczególnie ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia gimnastyczne, pływanie, bieganie, narciarstwo oraz gry zespołowe. Systematyczny ruch wspomoże prawidłową pracę układu krążeniowo-oddechowego i wzmocni serce oraz pozwoli rozładować stres, który sprzyja atakom duszności.

VII W jadłospisie astmatyka powinny znaleźć się zwłaszcza produkty zawierające witaminy C i E, magnez, selen, beta-karoten i kwasy tłuszczowe omega-3. Chory powinien zatem jeść jak najwięcej świeżych owoców, warzyw (przede wszystkim zielonych), tłustych ryb, czosnku i cebuli.

Podkreślmy jeszcze raz: w przypadku astmy przede wszystkim trzeba przyjmować zapisane przez specjalistę leki. Wymienione powyżej metody mają przynieść ulgę osobie chorej, ale same w sobie nie są wystarczające. Warto również skonsultować je z lekarzem prowadzącym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here