1) Sięgnij po napary ziołowe. Do ziół, które działają napotnie i przeciwgorączkowo, należą lipa i czarny bez. Dwie łyżeczki jednego z nich zalej wrzątkiem, odczekaj 10 minut i wypij jeszcze ciepły napar. Możesz dodać do niego miód albo sok malinowy. Taki napój powinno się podawać dzieciom powyżej 6. miesiąca życia.

2) W przypadku gorączki możesz stosować zimne kompresy na czoło, kark, łydki oraz pachwiny. Dopuszczalne są również chłodne kąpiele, ale należy pamiętać, żeby temperatura wody w wannie nie była niższa od temperatury ciała o więcej niż 0,5 stopnia Celsjusza w przypadku dzieci oraz o więcej niż 2 stopnie u dorosłych. W przypadku najmniejszych dzieci zaleca się nacieranie ciała mokrą gąbką zamiast kąpieli.

3) Jeśli masz gorączkę, nie wychodź domu. Pamiętaj jednak, żeby wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywasz i zakładaj lekkie ubranie. Nie zapomnij również o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Przy gorączce należy pić niegazowaną wodę mineralną oraz niesłodzone soki owocowe. Zalecana jest także gorąca herbata z sokiem malinowym oraz ciepłe mleko z miodem i z czosnkiem (dla dzieci powyżej roku).

Osoba dorosła powinna skontaktować się z lekarzem, kiedy gorączka przekroczy 39,5 stopnia Celsjusza. Wizyta u internisty jest także konieczna, jeśli podwyższonej temperaturze towarzyszą silne bóle głowy, wypryski, sztywnienie karku bądź kłopoty z oddychaniem.

Z rozgorączkowanym dzieckiem do pediatry należy się udać, kiedy malec ma mniej niż pół roku bądź jeśli wysoka temperatura utrzymuje się ponad dwie doby. W przypadku niemowlaków trzeba skonsultować się z lekarzem, gdy gorączka nie ustąpiła przez 24 godziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here