Zacznijmy od prostego stwierdzenia: żylaki nie są defektem estetycznym, błahą dolegliwością, ale chorobą. Dlatego nie można ich lekceważyć i w przypadku ich pojawienia należy udać się do lekarza. Jakie objawy powinny nas niepokoić? Coraz bardziej widoczne, prześwitujące przez skórę żyły oraz spuchnięte nogi.

Istnieją jednak pewne domowe sposoby, które może nie do końca wyleczą nas z żylaków, ale na pewno przyniosą ukojenie i wpłyną pozytywnie na stan naszych żył. Przede wszystkim, jeśli pojawi się problem, warto zainwestować w zioła. Napary z nagietka, krwawnika i skrzypu polnego można stosować do przemywania obolałych nóg. Ulgę przyniosą również okłady z liści szałwii. Warto natomiast pić napary z arniki (trzy razy dziennie) oraz z kasztanowca (dwa razy dziennie).

Na żylaki pomagają również masaże nóg (w kierunku od stóp w górę) oraz kąpiel w chłodnej (ale nie w lodowatej!) wodzie. Jednym ze sposobów jest także zainwestowanie w specjalne pończochy elastyczne. Przy ich wyborze należy poprosić o pomoc ekspedienta –indywidualne dopasowanie (na podstawie długości i obwodu nóg) jest w tym przypadku „kluczem do sukcesu”.

W walce z żylakami nie należy zapominać o ćwiczeniach. Ulgę powinien przynieść znany przez wszystkich rowerek, skręty stóp (koliste ruchy stóp wykonywane w pozycji leżącej na plecach) oraz prostowanie nóg (w pozycji leżącej na plecach; w ćwiczeniu tym nie należy odrywać nóg od podłogi, ale wyłącznie naprzemiennie zginać i prostować nogę w kolanie). W przypadku żylaków zalecane jest również pływanie, taniec, tzw. stretching czy zwykły spacer. Natomiast za najlepszą pozycję uważa się trzymanie stóp powyżej poziomu ud, które zdecydowanie ułatwia krążenie krwi w żyłach i niweluje uczucie tzw. „ciężkich nóg”. Aby było Ci wygodnie, wystarczy pod nogi podłożyć poduszkę.

O czym jeszcze należy pamiętać przy żylakach? Przede wszystkim o odpowiednim obuwiu (obcas 2-5 cm jest wskazany) i wygodnych ubraniach, o unikaniu zakładania nogi na nogę, o ograniczeniu gorących kąpieli, o aktywności fizycznej oraz o zdrowej diecie, obfitującej w produkty zawierające błonnik pokarmowy (warzywa, owoce, produkty zbożowe).

Macie do czynienia z żylakami? Co Wam przynosi ulgę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here