1) Objawy zakażenia tasiemcem: bóle głowy, zmęczenie, problemy ze snem, nerwowość, osłabienie organizmu, brak apetytu lub wzmożony apetyt, mdłości, wymioty, bóle brzucha, biegunka, wypryski na ciele, niedobór witaminy B12 i anemia. Aby unikać zakażenia tasiemcem, należy wystrzegać się jedzenia surowego oraz niedogotowanego mięsa.

2) Objawy zakażenia glistą ludzką: bóle głowy, bóle brzucha, wymioty, ogólne osłabienie organizmu, problemy ze snem i z apetytem, biegunki i wzdęcia, wypryski, kaszel (zielona flegma), zapalenie oskrzeli, a także kłopoty z oddychaniem (duszności) i zapalenie płuc. Aby uniknąć zakażenia, należy przede wszystkim myć dokładnie warzywa i owoce, gdyż to na nich mogą znajdować się jaja glisty.

3) Objawy zakażenia owsikami: swędzenie oraz zarumienienie okolic odbytu, rozdrażnienie, niepokój, uczucie zmęczenia, bóle głowy i brzucha, mdłości, anemia. Aby uniknąć zakażenia, trzeba dokładnie myć warzywa i owoce oraz często myć ręce (do zakażenia może dojść przez kontakt z przedmiotami codziennego użytku). Owsiki występują przede wszystkim u dzieci.

4) Objawy zakażenia włosogłówką: biegunka, ból brzucha, utrata wagi i brak łaknienia, nudności, świąd i wypryski na skórze, osłabienie, nerwowość, problemy ze snem, anemia. Aby uniknąć zakażenia, należy przestrzegać zasad higieny.

5) Objawy zakażenia węgorkiem jelitowym: zarumienienie skóry i obrzęk w miejscu, przez które larwa dostała się do organizmu, a także problemy ze snem, rozdrażnienie, brak łaknienia, spadek wagi, biegunki i anemia. Zdarza się także zapalenie tchawicy, oskrzeli, a nawet zapalenie płuc.

W przypadku małego dziecka powinny Cię zaniepokoić szczególnie: ból brzucha, który może być sygnalizowany częstym jego dotykaniem, zaburzenia łaknienia, katar, kaszel, podwyższona temperatura, wysypki oraz zmiany w kale. Wymienione objawy mogą wskazywać na obecność pasożyta w organizmie malucha, dlatego należy się nimi bardziej zainteresować.

Warto mieć na uwadze, że wszystkie powyższe dolegliwości pojawiają się zazwyczaj po dłuższym czasie pobytu pasożytów w naszym organizmie, nawet po latach! Dlatego jeśli mamy podejrzenia, że „zamieszkał” w nas nieproszony gość, trzeba jak najszybciej reagować. Pasożyty same nie znikną, natomiast można się ich pozbyć stosując odpowiednie preparaty. W sprawie kuracji należy skontaktować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here