Pierwsze zastosowanie badań z użyciem izotopów dotyczy chorób tarczycy. Badanie scyntygraficzne z użyciem 99 m technetu pozwala na określenie chociażby wielkości wola tarczycy. Bardzo ważna jest możliwość oceny charakteru guzków. Mogą być one zimne, jeśli nie gromadzą znacznika; ciepłe, gdy gromadzą znacznik w stopniu podobnym jak otaczająca je tkanka tarczycy oraz gorące, jeżeli gromadzą znacznik w wyższym stopniu niż niezmieniona chorobowo tkanka tarczycy. Dzięki scyntygrafii tarczycy możemy ocenić także stadium zapalenia tarczycy i jego rodzaj, a także potwierdzić ewentualne wady wrodzone narządu.
Użycie do badania izotopu jodu 131 umożliwia określenie lokalizacji ekotopowej tkanki tarczycy, ocenia radykalność zabiegu, który polegał na usunięciu tarczycy, a także pozwala na ocenę wznowy raka tarczycy czy też stwierdzenie obecności jego przerzutów.
Badanie scyntygraficzne płuc jest uważane za złoty standard przy rozpoznawaniu zatorowości płucnej. Uważa się, że jego wartość jest porównywalna z tomografią komputerową w przypadku tej choroby. Pacjentowi podawany jest radiofarmaceutyk dożylnie. Dochodzi do gromadzenia radioznacznika w wyniku mikroembolizacji małych kapilar płucnych. Następnie ocenia się różne projekcje.
Badania radioizotopowe mają zastosowanie także w diagnostyce i przebiegu chorób nerek. Wśród nich wyróżnia się badania dynamiczne, w których podstawą analizy jest zmienność radioaktywności w czasie trwania badania. Na tego typu badania kierowani są pacjenci, którzy mają zaburzenia w odpływie moczu, cierpią z powodu nefropatii pozapalnej lub dzieci z wadami nerek. Istnieją także badania radioizotopowe nerek statyczne. Są one bardzo czułe, a zatem bardzo dobre do stwierdzania, czy w obrębie nerek występują blizny, np. pozapalne. Jest to szczególnie ważne u pacjentów, którzy chorowali na odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Scyntygrafia układu kostnego jest badaniem niezwykle cennym. Przede wszystkim wykonuje się ją u pacjentów, u których wykryte zostały różne nowotwory, natomiast celem takiego badania jest odpowiedź na pytanie, czy w obrębie kości znajdują się przerzuty nowotworowe, a jeśli tak, to gdzie są one zlokalizowane. Badanie scyntygraficzne kości wykorzystuje się również w diagnostyce pierwotnych guzów kości. Również urazy, stany zapalne kości, nieprawidłowości metaboliczne są patologiami, które mogą stanowić wskazania do wykonywania scyntygrafii kości.
Badania scyntygraficzne wykorzystywane są także w onkologii. Pozwalają one niekiedy dokonać oceny stopnia zaawansowania choroby. Można je zlecać, aby ocenić skuteczność wdrożonego leczenia, a także aby sprawdzić, czy doszło do nawrotu choroby. Scyntygrafia daje możliwość różnicowania żywej tkani nowotworowej z bliznami czy zmianami nekrotycznymi.
Czy zetknęliście się kiedyś z medycyną nuklearną? Opowiedzcie nam o swoich doświadczeniach!