Choroby Nadczynność tarczycy - objawy

Nadczynność tarczycy – objawy

-

W kontekście objawów klinicznych nadczynność tarczycy dzieli się na jawną i subkliniczną. Ta pierwsza oznacza, że u danego pacjenta nie tylko stwierdza się nieprawidłowe stężenia hormonów, ale zmiany te manifestują się poprzez wystąpienie konkretnych, charakterystycznych i zauważalnych przez pacjenta objawów. Subkliniczna nadczynność tarczycy oznacza, że człowiek nie spostrzega u siebie żadnych niepokojących go objawów, zaś po wykonaniu u niego badań mających ocenić stężenia hormonów we krwi, okazuje się, że są one nieprawidłowe.

Jakie objawy mogą występować przy nadczynności tarczycy?

Symptomy związane z tą patologią wynikają z tego, że nadmiernie produkowane hormony tarczycy przyspieszają i pobudzają metabolizm w organizmie człowieka. Pacjenci zgłaszają lekarzom, że w ostatnim czasie schudli. Dość znamienne jest to, że nie stosują oni żadnych diet ani nie rozpoczęli wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, zaś ich apetyt jest zwiększony. Jedzą zatem dużo i chudną.

Kolejny objaw to nadmierne pocenie się pacjentów i stałe uczucie ciepła. Wystąpienie tych symptomów wiązać należy z wpływem hormonów tarczycy na wzmożoną pracę gruczołów produkujących pot i system regulacji temperatury ciała. W dotyku skóra osób z nadczynnością tarczycy jest aksamitna, gładka, ciepła i jakby skropiona wodą. Zmiany dotykają także włosów, które łatwo i nadmiernie wypadają. Charakterystyczne są też zmiany psychiki pacjenta. Podaje on, że stał się bardziej nerwowy, wszystko go irytuje, łatwo wyprowadzić go z równowagi. Obserwuje u siebie silne reakcje na różnego rodzaju emocje, zdarza się, że wybucha płaczem. Ogarnia go uczucie niepokoju, obawy, strachu.

Często osoby zgłaszające się do lekarza skarżą się na kołatania serca, które odczuwają zarówno w dzień, jak i w nocy. Ich niepokój wzbudza także drżenie rąk. Nierzadko okazuje się, że tacy pacjenci częściej oddają stolec lub też miewają biegunki. Nadczynność tarczycy może również wpływać niekorzystnie na regularność miesiączkowania u kobiet. Obserwuje się wówczas miesiączki, które występują rzadziej, w większych odstępach czasu.

Te symptomy są obserwowane przez samego pacjenta, natomiast lekarz badający go zwróci uwagę na dodatkowe objawy. Poprosi pacjenta, aby wyciągnął przed siebie ręce i sprawdzi, czy pacjent potrafi je utrzymać w takiej pozycji oraz będzie sprawdzał czy wystąpią drżenia. W podobny sposób, prosząc o wyciągnięcie języka i utrzymywanie go w taki sposób, zbada występowanie drżeń języka. Dość dokładnie powinien zbadać oczy pacjenta. Szczególnie zwróci uwagę, czy pacjent sprawia wrażenie, jakby jego wzrok był utrzymywany na jednym punkcie, czy rzadko mruga, a także poprosi pacjenta o wykonywanie poleceń, w celu zauważenia tzw. objawów ocznych.

Zapytać może również o to, czy na skórze nie pojawiają się nowe zmiany barwnikowe albo czy nie ma na niej zmian podobnych do tych po oparzeniu pokrzywą. Zbada tarczycę palpacyjnie, aby sprawdzić czy jest powiększona. Osłucha również serce i skontroluje ciśnienie krwi. Przy nadczynności tarczycy akcja serca może być przyspieszona. Opisuje się także dużą różnicę pomiędzy wartością ciśnienia skurczowego a rozkurczowego. Lekarz może też zbadać siłę mięśniową pacjenta, gdyż możliwe jest, że przy nadczynności tarczycy będzie ona osłabiona.

Zgłoszenie się pacjenta z powyższymi objawami i potwierdzenie ich w badaniu stanowi podstawę do rozpoczęcia diagnostyki z powodu podejrzenia nadczynności tarczycy. Rozpoczyna się ją zwykle od badań hormonalnych oznaczających stężenia TSH, T3 i T4.

Cierpicie na nadczynność tarczycy? Jakie objawy Was zaniepokoiły? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak zrobić kłosa – krok po kroku – Videoporada

Niezmiennie modny od kilku sezonów, elegancki i ciekawy, kłos - alternatywa dla zwykłego warkocza. Ty też możesz mieć taką fryzurę, tylko się jej naucz.

Kiedy potrzebna opinia konserwatora zabytków?

Właściciel nieruchomości wpisanej na listę obiektów zabytkowych musi działać zawsze w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków, niezależnie od tego, jakie prace remontowe ma zamiar wykonać.

Zobacz też

Jak leczyć migotanie przedsionków serca?

W rozpoznaniu migotania przedsionków pewną rolą odgrywają objawy, z którymi pacjent zgłasza się do lekarza. Zazwyczaj odczuwa on kołatania serca. Chorzy opisują to jako odczuwanie bicia własnego serca. Czasem mówią, że mają wrażenie, jakby serce chciało wyskoczyć im z klatki piersiowej.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: