Za granicę przyjmuje się zwieracz pęcherza moczowego. Odmiedniczkowe zapalenie nerek związane jest z obecnością patogennych drobnoustrojów w górnej części układu moczowego. Najczęściej odmiedniczkowe zapalenie nerek rozwija się w następstwie zakażeń dolnych dróg moczowych. Jeśli choroby te nie będą leczone wcześnie i skutecznie, drobnoustroje szerzą się wstępując – idąc ‘w górę’. Zatem odmiedniczkowe zapalenie nerek może w początkowych stadiach dawać takie objawy jak zapalenie pęcherza moczowego.

Jakie drobnoustroje najczęściej wywołują to zapalenie nerek?

Czynnikami etiologicznymi ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek są zazwyczaj bakterie E. coli. Bakteria ta fizjologicznie znajduje się w obrębie jelita grubego. Łatwo może dojść do jej przeniesienia i zasiedlenia przez nią dróg moczowych podczas stosunku seksualnego, zwłaszcza u kobiet. Dlatego też zakażenia dróg moczowych, a zwłaszcza pęcherza moczowego, były nazywane chorobami miesiąca miodowego. Oczywiście, czynniki etiologiczne mogą być różna, a wśród nich spotyka się także: chlamydię, grzyby, paciorkowce.

Jakie symptomy może dawać odmiedniczkowe zapalenie nerek?

Niewątpliwie u dużej grupy pacjentów początkowo przeważają objawy dezuryczne. Pacjenci zgłaszają się z powodu bólu, pieczenia, swędzenia, które odczuwają w trakcie oddawania moczu. Nawet po mikcji, nadal czują parcie na mocz, mają wrażenie, jakby nie do końca opróżnił się ich pęcherz moczowy. Dużo częściej niż normalnie oddają mocz, a nawet w tym celu kilka razy wstają w nocy. Czasami jednak u chorych na odmiedniczkowe zapalenie nerek dołączają się inne objawy. Należą do nich: podwyższona temperatura ciała lub dość wysoka gorączka, ból brzucha, podczas badania przez lekarza brzuch wydaje się być tkliwy. Mogą pojawić się nudności, bóle głowy i dreszcze.

W trakcie badania fizykalnego lekarz będzie sprawdzał, czy występuje u pacjenta objaw Goldflama. Lekarz uderzy po obu stronach w okolicę lędźwiową, jeśli pojawi się u pacjenta ból, określa się, że objaw Goldflama jest dodatni. Taki symptom, który towarzyszy powyższym objawom, jest typowy dla odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wówczas wykonuje się analizę i posiew moczu.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek może być leczone w domu pacjenta, choć czasem konieczna jest hospitalizacja. Czas trwania terapii wynosi około dwóch tygodni. Podstawą leczenie jest wykonany posiew moczu. To dzięki niemu wiemy, jaki drobnoustrój odpowiedzialny jest za zmiany chorobowe i możemy z nim walczyć. Zazwyczaj wybiera się antybiotyki z grupy fluorochinolonów, które podaje się drogą doustną. Jeśli stan pacjenta jest zły lub pogarsza się pomimo zastosowanego leczenia, a objawy nie minimalizują się, chory powinien zostać przyjęty do szpitala i tam kontynuować leczenie.

Czy znacie kogoś, kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzewlekła niewydolność nerek – leczenie
Następny artykułJakie są objawy jaskry?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here