Choroby Porażenie nerwu twarzowego - przyczyny, objawy

Porażenie nerwu twarzowego – przyczyny, objawy

-

Wiadomości dotyczące przyczyn i objawów porażenia nerwu twarzowego warto poprzedzić kilkoma słowami związanymi z jego fizjologią. Nerw ten zawiera włókna ruchowe. Unerwia on wszystkie mięśnie mimiczne twarzy, a także mięsień szeroki szyi. Na wyeksponowanie zasługuje fakt, iż mięśnie górnej części twarzy, a więc czoła, nosa, mięsień okrężny oka są unerwione obustronnie. Natomiast mięśnie dolnych partii twarzy są unerwione jednostronnie.

Do uszkodzeń nerwu twarzowego może dochodzić w trakcie trwania wielu chorób. Przeważająca większość z nich to choroby neurologiczne. Uszkodzenia nerwu VII mogą wynikać z obecności guzów, tętniaków w obrębie czaszki. Wszelkie patologiczne procesy, które lokalizują się w moście mózgu – takie jak: choroby nowotworowe, zmiany naczyniowe, zapalne, a także demielinizacyjne – mogą wywoływać objawy kliniczne u pacjentów związane z uszkodzeniem nerwu twarzowego.

Jeżeli symptomy przemawiające za wystąpienie porażenia nerwu VII, pojawią się u młodych dorosłych, nierzadko spowodowane są zakażeniami, np. opon mózgowych, wywołanymi przez wirusy. Czasami zdarza się, że do uszkodzenia nerwu dochodzi w przebiegu półpaśca, zapalenia ucha środkowego. Nie wolno zapominać o tym, iż urazy czaszki połączone ze złamaniami kości skroniowej także wyzwalają objawy porażenia nerwu twarzowego.

Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na boreliozę. W jej przebiegu pacjenci mogą również prezentować objawy porażenia nerwu twarzowego. Czasami zdarza się, zwłaszcza u młodzieży, że dochodzi do pojawienia się objawów porażenia nerwu twarzowego w wyniku przewiania albo ochłodzenia ciała.

Wyróżnia się porażenie ośrodkowe i obwodowe nerwu twarzowego. Podział ten związany jest z anatomicznym przebiegiem nerwu VII i jednocześnie wskazuje, z którym odcinkiem nerwu związany jest problem.

W przypadku porażenia obwodowego nerwu VII, porażeniu lub niedowładowi ulegają wszystkie mięśnie połowy twarzy – zatem zniesieniu ulegają wszelkie ruchy mimiczne po tej stronie twarzy. Objawy kliniczne są bardzo charakterystyczne. Chory nie może zamknąć oka po stronie chorej. Nie zmarszczy również czoła. Typowo po stronie niedowładu widoczny jest opadnięty kącik ust. Lekarze zazwyczaj proszą, aby pacjent się uśmiechnął, wówczas wyraźnie widać, że po chorej stronie kącik ust opada. Wygładzeniu ulega fałd nosowo-wargowy. Usta chorego są jakby przesunięte na zdrową stronę. Obserwuje się również objaw Bella.

Natomiast porażenie ośrodkowe nerwu twarzowego powoduje, iż objawy dotyczą jedynie mięśni dolnej partii twarzy. Zatem pacjent z takim porażeniem jest w stanie zmarszczyć czoło, zamknąć oczy, ale widoczny jest u niego opadnięty kącik ust.

Jakie objawy choroby zaobserwowaliście u siebie lub bliskich? Jaką terapię podjęto? Czekamy na Wasze komentarze!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co można zobaczyć za darmo w Krakowie?

Zwiedzanie polskich miast nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Wystarczy, że umiejętnie wykorzystasz wiedzę na temat bezpłatnych atrakcji turystycznych, które te miejsca oferują. Dowiedz się, co możesz zobaczyć za darmo w Krakowie.

Drżenie rąk – leczenie

Drżenie rąk to bardzo popularna dolegliwość występująca już u coraz młodszych osób. Zanim zaczniemy ją leczyć musimy się zorientować, czy drżenie rąk występuje np. po dużym wysiłku, w czasie ruchu. Czasami jest ono spowodowane stresem czy nawet lekami, czy innymi substancjami chemicznymi Może być także objawem lub przyczyną poważniejszej choroby.

Zobacz też

Ubezpieczenie pogrzebowe

Strata kogoś bliskiego to sytuacja, które wiąże się nie tylko z bólem, ale także z szeregiem finansowych wyzwań. Dodatkowo wiąże się to z ponoszeniem dużych kosztów zorganizowania ceremonii pożegnalnej. Sytuację utrudnia też obniżenie zasiłku pogrzebowego. Rozwiązaniem może być wykupienie ubezpieczenia kosztów pogrzebu.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: