Choroby Rak szyjki macicy - leczenie

Rak szyjki macicy – leczenie

-

Leczenie raka szyjki macicy zależy od stadium zaawansowania tej choroby.

W zerowym stadium choroby, w którym proces nowotworowy organiczony jest wyłącznie do szyjki macicy, nie przekracza granicy błony podstawnej jej nabłonka, można wykorzystać leczenie chirurgicze:

– Zabieg metodą chirurgii laserowej polegający na niszczeniu komórek zmienionych nowotworowo przy pomocy promieniowania laserowego

– Zabieg kriochirurgiczny, polegający na zamrożeniu komórek zmienionych nowotworowo i komórek zwiastujących zmiany przedrakowe

-Zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu fragmentu szyjki macicy, w obrębie którego występują zmiay nowotworowe, przy użyciu pętli prądu elektrycznego

Konizacja

Technika zabiegu u danej pacjentki jest uzależniona od jej wieku i chęci posiadania potomstwa. W wyższych stadiach tej choroby, tj. od Ia do IIb, zabiegi chirurgiczne są już bardziej drastyczne, często polegają na usunięciu całego narządu rodnego z węzłami chłonnymi miednicy małej z wykorzystaniem metody Wetrheima.

Radioterapia jest kolejnym sposobem leczenia nowotworu szyjki macicy. Wykorzystuje się ją w bardziej zaawansowanych stadiach choroby(od I do IV), kiedy proces nowotworzenia rozprzestrzeniony jest na okoliczne tkanki. Radioterapia powoduje zahamowanie zdolności komórek nowotworowych do namnażania się. Uzyskuje się to przez zadziałanie na nie promieniowaniem o odpowiednim natężeniu. Stosowana jest ona pod postacią brachyterapii lub teleterapii. Pierwsza polega na umieszczeniu płytek lub aplikatora, które stanwią źródło promieniowania w pobliżu guza nowotworowego, natomiast druga metoda polega na naświetlaniu tego guza promieniowaniem, którego źródło znajduje się na zewnątrz. Promieniowanie to obejmuje większą powierzchnię ciała. Radioterapia może być wykorzystana jako jedyne leczenie, lub wspomagające przed operacją, po operacji lub jako tzw. leczenie paliatywne, które ma na celu zmniejszenie bólu i zahamowanie dalszemu rozwojowi choroby. Przy wykorzystaniu tej metody leczenia należy pamiętać o możliwości wystąpienia powikłań zarówno wczesnych jak i późnych.

Z kolei chemioterapia wiąże się z zastsowaniem leków przeciwnowotworowych, które zabijają komórki rakowe, także w częściach ciała znacznie oddalonych od guza nowotworowego. Chemioterapia nie powoduje jednak znacznej poprawy w przypadku raka szyjki macicy, natomiast jest chętnie wykorzystywana w terapii nawrotów po zabiegu chirurgicznym lub po radioterapii, w celu zmniejsznia rozmiarów guza.

Istnieje wiele różnych metod leczenia raka szyjki macicy, a ich zastosowanie zależy od wielu czynników. Pamiętajmy więc o regulanych badaniach, aby możliwie najwcześniej wykryć ewentualne zmiany nowotworowe, co zwiększa możliwość nawet całkowitego wyleczenia.

Znacie kogoś, kto zapadł na tę chorobę? Jak wyglądało leczenie i jaka była jego skuteczność? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Solarz

Magdalena Solarz - studentka IV roku farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się tenisem ziemnym, była zawodniczka Polskiego Związku Tenisowego. Ukończyła kurs wychowawców kolonijnych, wielokrotnie była wychowawcą i pomocnikiem instruktora tenisa ziemnego na obozach tenisowo-tanecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Depilacja – krok po kroku

Jeżeli masz ładne, regularne łuki brwiowe to wystarczy tylko systematyczna ich regulacja. Jesteś w stanie ją przeprowadzić sama w domu i nie zajmie ci to więcej niż 10 minut.

Na czym polega burza mózgów?

Czy burza mózgów jest skutecznym narzędziem? W jaki sposób wprowadzić ją do pracy zespołu? Problem pojawia się zwykle niespodziewanie i wymaga podjęcia szybkiej decyzji. Doświadczył tego z pewnością każdy z nas. W okresie trudności jakich doświadczają firmy w czasie kryzysu jeszcze istotniejsze jest, aby sprawnie i twórczo radzić sobie z problemami.

Zobacz też

Jak znaleźć salę szkoleniową za darmo?

Zorganizowanie szkolenia często wiąże się ze znalezieniem sali szkoleniowej. Problem pojawia się, gdy nie mamy na ten cel funduszy. Jest to bolączka, z którą najczęściej zmagają się organizacje pozarządowe.

Objawy i rodzaje zaburzeń nastroju: jak je rozpoznać?

Zaburzenia nastroju to choroba psychiczna, która wpływa na nastrój, emocje, zachowanie i zdolność funkcjonowania codziennego. Często są one nierozpoznawane...

Busy z Katowic do Holandii zawsze na czas?

Wybierając busy z Katowic do Holandii można liczyć na komfortową podróż, dojazd do miejsca docelowego w wybranym terminie, co...

Może Cię zainteresuje: