Choroby Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny

Zaburzenia miesiączkowania – przyczyny

-

Warto na samym początku powiedzieć, że nieregularnie występujące krwawienia miesięczne uważane są za zgodne z fizjologią, jeśli odnotowuje się je u dziewczynek, które dopiero zaczęły miesiączkować. Czasami po prostu musi upłynąć jakiś czas, zanim pojawi się regularność w krwawieniach. U niektórych kobiet rzeczywiście krwawienia pojawiają się bardzo regularnie. Niepokoju nie powinny wywoływać sytuacje, gdy krwawienie w jakimś miesiącu pojawi się 5 i mniej dni za wcześnie lub też – jak popularnie kobiety nazywają ten stan, „spóźni się” do 5 dni.

Wiele kobiet z własnego doświadczenia wie, że niektóre sytuacje i stany pojawiające się w życiu mają znaczący wpływ na miesiączkowanie. Zaburzenie rytmu krwawień miesięcznych może być wywołane chociażby przez zmianę klimatu, w którym przebywa kobieta, a zatem często występują podczas podróży. Dzisiejszy świat i życie w nim naznaczone są nieustannym zmaganiem się z sytuacjami stresogennymi. Przewlekłe narażenie na długotrwały stres nie jest bez znaczenia dla organizmu. Stres między innymi wpływa na podwyższenie stężenia protaktyny w organizmie kobiety, a to może spowodować czynnościowy brak miesiączki. Intensywne, męczące treningi i obciążające ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że u kobiety dojdzie do zaburzeń cyklu miesięcznego.

Jeśli kobieta miesiączkowała prawidłowo, znajduje się w wieku rozrodczym, współżyje i okazuje się, że nie pojawia się u niej spodziewana miesiączka, oczywiście powinna sprawdzić, czy jest w ciąży. Do lekarza ginekologa kobiety w takich sytuacjach zgłaszają się zazwyczaj już z wynikiem zrobionego wcześniej testu ciążowego. Istnieje pojęcie używane przez lekarzy, które brzmi „wtórny brak miesiączki”. Oznacza to, że u kobiety, która prawidłowo miesiączkowała i jest w okresie rozrodczym, ale nie jest w ciąży, krwawienie miesięczne nie wystąpiło przez pół roku.

Konieczne jest wówczas poszukiwanie przyczyny takiej sytuacji. Często oznacza się poziom protaktyny, ponieważ stan hiperlaktynemii może manifestować się wtórnym brakiem miesiączki. Dodatkowo, charakterystyczne jest współistnienie mlekotoku. Co za tym idzie – należy sprawdzić funkcjonowanie gruczołu tarczowego, nadnerczy. Najczęstszym powodem wtórnego braku miesiączki są zaburzenia pracy podwzgórza. Dość często wykrywa się u pacjentek zespół policystycznych jajników. Pacjentka powinna być dokładnie zdiagnozowana. Leczenie jest uzależnione od wykrytej patologii.

Dla odróżnienia istnieje także pojęcie „pierwotnego braku miesiączki”. Stan taki polega na tym, że u dziewczynki do 16 roku życia nie pojawiło się krwawienie miesięczne. Szuka się wówczas możliwych przyczyn tego stanu. Sprawdza się. czy nie ma wad anatomicznych układu rozrodczego. Należy ocenić funkcjonowanie podwzgórza, przysadki i jajników.

Czy miałyście kiedyś zaburzenia miesiączkowania? Czym były spowodowane i jak sobie z nimi poradziłyście? Dajcie znać w komentarzu.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Masaż – rozcieranie – jak wykonać?

Technika rozcierania jest jedną z technik, którą stosuje się w masażu klasycznym. Dzięki technice rozcierania następuje szybsze i łatwiejsze wchłanianie obrzęków, a także krwiaków pourazowych.

Budowa garażu i budynku gospodarczego – warunki

W polskim prawie budowa garażu czy budynku gospodarczego musi spełniać określone techniczne wymogi, przewidziane dla tego typu obiektów. W zależności od wielkości obiektu konieczne może okazać się zakupienie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak, choć w nielicznych wypadkach, na działce obok domu jednorodzinnego można bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę wybudować zarówno garaż, jak i budynek gospodarczy, jeżeli zostaną spełnione określone prawem warunki.

Zobacz też

Usługa cash back – jak działa?

Usługa cash back swoje początki miała w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. Bardzo szybko rozpowszechniła się w Stanów Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich. W Polsce pojawiła się stosunkowo późno, bo dopiero w 2007. Nie jesteśmy jednak jedynym krajem z takim opóźnieniem. Równolegle usługa cash back zaczęła być udostępniana we Włoszech i Czechach. Dzięki niej, posiadając kartę płatniczą, możemy wypłacić gotówkę podczas dokonywania zakupów w sklepie.

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: