Ciąża Poród przedwczesny - przyczyny, objawy

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy

-

W związku z tym, że jest to dość powszechnie pojawiający się problem, duży nacisk kładzie się na to, aby poznać czynniki, które istotnie podwyższają ryzyko porodu przedwczesnego. Należą do nich niektóre dane zebrane z wywiadu od pacjentki: uwarunkowania ginekologiczne, choroby z powodu których leczy się pacjentka oraz czynniki ekonomiczne. Ryzyko rozwoju tej patologii położniczej jest większe, jeśli u danej pacjentki w przeszłości wystąpił już problem porodu przedwczesnego.

Również wywiad rodzinny ogrywa pewną rolę, bo jeśli matka pacjentki miała z nim do czynienia, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że w następnym pokoleniu też pojawią się tego typu problemy. Podobnie ciąża bliźniacza sprzyja rozwojowi tej patologii. Należy także zapytać pacjentkę, czy przeszła ona poronienia. Jeśli było ich dwa lub więcej i miały one miejsce w trakcie II trymestru ciąży, to znów ryzyko porodu przedwczesnego rośnie.

Korzystnie wpływają na przebieg ciąży zapewnione dobre warunki ekonomiczne. Zwraca się uwagę na to, aby pacjentki wystrzegały się w trakcie trwania ciąży picia alkoholu i palenia tytoniu. Ogólny stan pacjentki też jest bardzo ważny. Zawsze ryzyko porodu przedwczesnego zwiększa się u kobiet, które leczą się na cukrzycę, choroby nerek, nadciśnienie, wykrywane są u nich nieprawidłowości pracy wątroby, cierpią z powodu częstych, nawracających stanów zapalnych dróg moczowych. Ponadto niektóre nieprawidłowości w budowie macicy, obecność mięśniaków macicy, wielowodzie oraz wiele innych nieprawidłowości ginekologiczno-położnyczych może zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego.

Kiedy rozpoznaje się poród przedwczesny?

Pierwszym kryterium, które musi być spełnione, to określenie tygodnia ciąży, w którym pojawią się objawy. O porodzie przedwczesnym mówi się, gdy symptomy wystąpią między 22 a 36 tygodniem ciąży. Podstawowym objawem, który dominuje w obrazie klinicznym, to występowanie skurczów. Pojedynczy skurcz trwa dość długo, więcej niż pół minuty. Muszą one pojawiać się z pewną częstotliwością – albo minimum 4 skurcze w czasie około 20 minut, albo w ciągu godziny pojawienie się 8 skurczów.

Kobieta ciężarna, która zaobserwuje u siebie takie objawy, powinna się zgłosić na szpitalną izbę przyjęć, gdyż wymaga ona zwykle hospitalizacji. Zaleca się kobiecie, aby nie denerwowała się zbytnio, leżała na lewym boku, lekarze zlecają wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych.

Zwykle niezbędne okazuje się wykonanie badania KTG. Pozwala ono określić akcję serca płodu, oscylacje, uwzględnia także skurcze macicy, ruchy dziecka i konfrontuje to z akceleracjami bądź deceleracjami. Badanie to pozwala określić, czy płód znajduje się w dobrostanie. Zazwyczaj zasadne jest także wykonania badania USG. Stosowane bywa leczenie za pomocą leków tokolitycznych.

Czy znacie kogoś, kto przedwcześnie urodził? Jakie były tego przyczyny? Dajcie znać w komentarzu.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak leczyć biegunkę u dzieci?

Biegunki u dzieci nie wolno lekceważyć. To groźna choroba, która może w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia małego organizmu. Im dziecko młodsze, tym rygorystycznej trzeba podchodzić do leczenia biegunki oraz zapobiegania odwodnieniu. Specjalnej uwagi wymagają zupełnie małe dzieci.

Czy pracownik może odmówić badań kontrolnych?

Zgodnie z przepisami prawa pracy przeprowadzenie badań lekarskich jest koniecznym warunkiem dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Czy zatem pracownik może odmówić poddania się takim badaniom?

Zobacz też

Czy można ćwiczyć przy nadciśnieniu?

Osoby z nadciśnieniem nie tylko mogą, ale wręcz powinny regularnie ćwiczyć. Sport może przyczynić się do poprawy ich stanu zdrowia, pod warunkiem, że zachowana zostanie ostrożność. Dlaczego warto i jak ćwiczyć przy problemach z nadciśnieniem?

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: