Zapalenie pochwy leczy się różnymi środkami – z arsenału medycyny konwencjonalnej lub też naturalnymi metodami. Zawsze jednak dobieranymi w zależności od tego, jaki czynnik wywołał chorobę.

W leczeniu zapalenia pochwy i regeneracji jej środowiska stosuje się:
– Środki likwidujące czynnik patogenny – leki przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i zwalczające pierwotniaki, podawane dopochwowo w formie globulek lub doustnie w postaci tabletek. – Zdecydowana większość tych lekarstw wydawana jest na receptę. Bez recepty dostaniemy tylko naturalne preparaty.
– Preparaty przywracające właściwy, kwaśny odczyn pochwy – np. żel Multi-Gyn – zawiera m.in. wyciąg z aloesu, działa leczniczo i profilaktycznie.
– Środki wspomagające rozwój prawidłowej mikroflory – w aptekach dostępne są gotowe preparaty zawierające charakterystyczne dla pochwy szczepy bakteryjne. Stosuje się je dopochwowo (np. Lactovaginal).
Zioła i inne naturalne środki działające przeciwzapalnie, antyseptycznie, łagodząco.
zapalenie pochwy leczenie terapia

photoxpress.com

Jeśli wystąpią pierwsze objawy zapalenia pochwy, można spróbować łagodzić je domowymi metodami:
– stosując płukania i irygacje pochwy oraz nasiadówki – używa się do tego naparów z rumianku, nagietka, odwaru z kory dębu, lub gotowych preparatów czy mieszanek ziołowych; zielarze polecają też zakładanie tamponów nasączonych środkami roślinnymi;
– regulując przemianę materii oraz zmieniając nawyki żywieniowe: trzeba wyeliminować cukier z diety – pod każdą postacią (jest to szczególnie ważne przy nawracających grzybicach), oraz produkty na drożdżach (zjadać należy pieczywo przygotowywane na naturalnym zakwasie i z pełnoziarnistej mąki), wprowadzić fermentowane przetwory mleczne (kefiry, jogurty, zsiadłe mleko), zwiększyć ilość spożywanych warzyw a ograniczyć słodkie owoce.

Uwaga!

Uwaga: jeśli zapadnie decyzja, że wstępnie leczenie przeprowadzi się w domu, a przykre objawy nie ustępują po kilku dniach takiej kuracji, bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Czy byłaś u lekarza w w związku ze swoją dolegliwością?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZioła poprawiające pamięć
Następny artykułZapalenie pochwy – przyczyny, objawy

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here