Podczas rozmowy mogą prowadzić informacyjny monolog lub nagle zamilknąć w poczuciu zagubienia. Grupa naukowców ze specjalizacją informatyczną z Uniwersytetu w Illinois zaproponowała rozwiązanie wspierające mowę i język osób ze spektrum autyzmu. Zaprojektowany przez nich system informuje o intonacji i modulacji głosu, tempie oraz czasie mówienia za pomocą kolorystycznych wizualizacji. Wizualizacja mowy w czasie rzeczywistym za pomocą informacji zwrotnej ma pomóc wprowadzić dziecku zmiany w sposobie czy tempie mówienia.

Osobom z zespołem Aspergera sprawia też duży kłopot rozpoznawanie stanów emocjonalnych drugiej osoby po ekspresji twarzy. Naukowcy z Autism Research Centre na Uniwersytecie w Cambridge stworzyli za pomocą techniki komputerowej film animowany„The Transporters”. Jego bohaterami są zabawki: samochody, autobusy, kolejki czy statki o ludzkich twarzach. Postacie żyją własnym życiem, przeżywają emocje, śmieją się i martwią, mimicznie wyrażając uczucia. Twórcy filmu wybrali środki transportu, ponieważ cieszą się one zainteresowaniem wśród dzieci ze spektrum autyzmu.

Osoby z zespołem Aspergera odczuwają frustrację nie mogąc porozumieć się z otoczeniem i czują się w potrzasku. Reakcją na to może być depresja, wybuch złości czy agresja. Ważnym elementem terapii jest więc uczenie radzenia sobie ze stresem, umiejętności komunikacji i rozwoju języka. Specjalistami mogącymi pomóc są m.in. pedagogowie, psychologowie, psychiatrzy, logopedzi. Osobom z ZA można pomóc dostosować się do świata zewnętrznego, stwarzając im warunki sprzyjające nawiązaniu kontaktów międzyludzkich. Osoby takie jak każdy potrzebują przyjaźni i miłości, a nie zawsze udaje im się zawrzeć bliską znajomość za pomocą ich własnych sposobów. Oprócz zaburzeń interakcji i dostosowania społecznego czy problemów emocjonalnych osobom z ZA pomaga się w rozwijaniu mocnych stron. Mają one z reguły niezwykłe uzdolnienia w dziedzinie matematyki, fizyki, inżynierii, a także artystyczne i muzyczne. Ich zaskakująca zdolność skupiania się, dokładność i silna potrzeba doprowadzania zadań do końca może zaowocować spektakularnymi osiągnięciami w życiu zawodowym. Może istota rzeczy nie polega więc na szukaniu cudownego leku, ale na współpracy, akceptacji i zrozumieniu?

Znacie kogoś, kto cierpi na Zespół Aspergera? Jak wygląda leczenie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLuźne upięcie włosów kręconych – Videoporada
Następny artykułFryzjerska metamorfoza – strzyżenie i stylizacja – Videoporada

Magdalena Wolna - z wykształcenia pedagog, psychoterapeutka i hipnoterapeutka oraz trener osobowości. W ciągu studiów przyznano jej stypendia naukowe m.in. MEN-u i na Uniwersytecie w Padwie za szczególne osiągnięcia w nauce. Studia ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą, a jej praca magisterska jako jedna z pierwszych w Polsce dotyczyła snu świadomego (Lucid Dream).

W Nottingham uzyskała dyplom psychoterapeuty i hipnoterapeuty akredytowany przez General Hypnotherapy Standards Council.

Jest projektantką warsztatów rozwoju osobowości, bajek terapeutycznych, a także indywidualnych nagrań do nauki snu świadomego oraz terapii autohipnozą dopasowanych specjalnie do potrzeb klienta - od skryptu, aż po udźwiękowienie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here