Choroby Zwyrodnienie stawów – czynniki ryzyka

Zwyrodnienie stawów – czynniki ryzyka

-

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale na pewno warto powiedzieć, że rozwija się ona, gdy staw o prawidłowej budowie zaczyna być poddawany mechanicznym obciążeniom fizycznym. Wraz z upływem czasu dochodzi do uszkodzeń chrząstki i warstwy podchrzęstnej kości. Sprawia to, że pojawia się ból w trakcie wykonywania ruchów.

Istnieje cała lista czynników, które niejako przyspieszają lub predysponują do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Dzieli się je na ogólne i miejscowe. Na niektóre z nich sami mamy wpływ i możemy w konkretny sposób je zminimalizować, natomiast inne nie zależą od nas. Podstawowym czynnikiem ogólnym jest wiek. Przeprowadzone zostały liczne badania, które wykazały, że pozostaje on w ścisłym związku ze zwyrodnieniem stawów.

Okazało się, że powyżej 75 roku życia aż 30% osób ma dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów. Najczęściej, już po 60 roku życia wykrywane są nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem stawów biodrowych. Często choroba zwyrodnieniowa dotyka także stawy kręgosłupa. Objawy manifestują się jeszcze wcześniej, po 50 roku życia.

Dostrzeżono także zależność, że kobiety, które wykonywały prace manualne, częściej mają później dolegliwości dotyczące stawów rąk. Drugim ważnym czynnikiem ryzyka, na który sami mamy już duży wpływ, to otyłość. Powinniśmy z nią walczyć poprzez stosowanie odpowiednio dobranej diety, a także aktywność ruchową. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że zbędne kilogramy dodatkowo obciążają stawy. W tej sytuacji najbardziej cierpią stawy kolanowe. Z dużych badań wynika także, że choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi problem dużo częstszy dla przedstawicieli rasy czarnej. Nie bez znaczenia jest również płeć. Kobiety zdecydowanie częściej chorują niż mężczyźni. Estrogeny do jakiegoś czasu chronią panie przed dolegliwościami, jednak ich niedobór predysponuje do rozwoju choroby. Czynniki ryzyka związane są także z pewną predyspozycją genetyczną oraz masą kostną u danej osoby. Palenie papierosów i dieta uboga w witaminy zarówno o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli A, C, E, jak i witaminy D mogą przyspieszać rozwój choroby.

Natomiast czynnikami miejscowymi są przede wszystkim przeciążenie i uraz, które są związane np. z zawodowym uprawianiem sportu. Jeśli u kogoś stwierdzono występujące nieprawidłowości w budowie stawu, to też zalicza się taką osobę do grupy zwiększonego ryzyka. Wreszcie należy wymienić czynniki związane z chorobami stawów. Wszelkie złamania, dysplazje, zwichnięcia, osteoporoza i wiele innych patologii może przyspieszać wystąpienie choroby zwyrodnieniowej stawów. Należy także pamiętać, że niektóre zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, hematologiczne mogą także podwyższać ryzyko zachorowania na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Czy występują u Was czynniki ryzyka? A może zaobserwowaliście już pierwsze objawy choroby? Opowiedzcie nam o nich.

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Akcesoria dla zwierząt, sprawdź czego potrzebujesz dla swojego pupila

Przygotowując dom na przyjęcie nowego członka, jakim jest zwierzę,...

Złota karta kredytowa – korzyści z jej posiadania

Po przeanalizowaniu oferty banków dotyczącej kart kredytowych, nasuwa się wniosek, iż platyna jest nowym złotem. Jeszcze kilka lat temu złota karta kredytowa dostępna była dla grupy osób zarabiających grubo powyżej średniej krajowej. Obecnie standardem jest wydawanie złotej karty osobom, które zarabiają 3000 zł netto, czasami nawet zdarzają się i banki gotowe zaoferować taką kartę osobom o dochodzie równym 1500 zł - 2000 zł netto.

Zobacz też

Co zrobić, kiedy warzywa się rozgotują?

Ugotowanie warzyw tak, aby nie były zbyt miękkie, ani zbyt twarde czasami okazuje się nie lada wyczynem. Jednak kiedy przydarzyło się nam przegapić optymalny moment wyłowienia warzyw z wrzątku, można wykorzystać w zupełnie inny sposób.

Jak umeblować niewielki przedpokój?

W ciasnych przedpokojach niejednokrotnie trzeba pójść na aranżacyjne kompromisy. W wielu sytuacjach wystarczy jednak dobry plan, by już od...

Dlaczego modele do sklejania to idealne hobby dla dorosłych?

Modele do sklejania to nie tylko zabawa dla dzieci, ale również dla dorosłych. To fascynujące hobby, które pozwala na...

Może Cię zainteresuje: