Można zlikwidować posiadane konto firmowe w banku, w którym obowiązuje zajęcie środków i otworzyć nowe, w innym banku. Nie jest to zapewne najlepsze rozwiązanie problemu, ale da przedsiębiorcy trochę czasu, aby porozumieć się z osobą, która dochodzi alimentów i próbować dojść do porozumienia w kwestii spłaty lub negocjować niższą wysokość świadczenia.

Należy pamiętać, że dochody z działalności nie podlegają ochronie takiej, której podlega wynagrodzenie za pracę. Jeśli komornik zajął konto można też rozliczać się z kontrahentami gotówką. Nie jest to jednak w pełni skuteczny sposób, bowiem transakcje gotówkowe tak samo jak bezgotówkowe powinny być dokumentowane fakturami lub paragonami i zarejestrowane, jako przychód przedsiębiorcy.

Alimenty są wyjątkiem

W ustawodawstwie znajdują się opisy sytuacji, w których zajęcie komornicze środków z konta bankowego jest niemożliwe.

Przykładowo komornik nie ma prawa zajmować sum przyznanych dłużnikowi przez Skarb Państwa na cele specjalne takich jak stypendia czy wsparcie. Jednak ochrona ta nie dotyczy wierzytelności egzekwowanych w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego.

Innym przypadkiem gdzie znajdują zastosowanie ograniczenia zajęcie komorniczego są kwoty trzech czwartych świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych. Lecz i tutaj ochrona nie dotyczy egzekucji prowadzonej celem zaspokojenie roszczeń z tytułu alimentów.

Ze względu na dobro dzieci świadczenia alimentacyjne, zasiłki i dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych nie podlegają egzekucji. Mało kto jednak otrzymuje tego typu świadczenia na konto firmowe, z którego potem komornik chciałby pobrać alimenty na rzecz innej osoby.

Ochrona wynagrodzeń dla pracowników

Zgodnie z art. 890 kodeksu postępowania cywilnego zakaz wypłat z rachunku wynikający z zajęcia wierzytelności z tego rachunku bankowego nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi. Wypłata kwot wynagrodzeń osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę nastąpi po przedłożeniu komornikowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu. Przedsiębiorca, którego konto zostało zablokowane przez komornika powinien złożyć wniosek z odpowiednimi załącznikami, powołując się na podane wyżej przepisy. Po jego rozpatrzeniu powinien otrzymać z zablokowanego konta środki na uregulowanie zobowiązań wobec pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here