Podstawą rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu często jest staw o prawidłowej budowie, jego składowe elementy na początku nie są zmienione chorobowo, chociaż należy wziąć pod uwagę fakt, że złamania, dysplazje, osteoporoza zwiększają ryzyko tej patologii. W trakcie jej trwania dochodzi do niszczenia chrząstki oraz warstwy podchrzęstnej kości. Podstawowym objawem, który wysuwa się na pierwszy plan jest ból pojawiający się podczas pracy, obciążania danego stawu, czasami dołącza się uczucie sztywności, a na skutek tego pacjenci mają coraz większe trudności związane z wykonywaniem złożonych i prostych czynności. Warto też dodać, że u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów nie stwierdza się objawów ogólnoustrojowych bądź symptomów pochodzących z innych narządów czy układów.

Mówiąc o objawach, należy w kilku słowach zaznaczyć, że istnieją czynniki, które predysponują do rozwinięcia się tej patologii. Częściej dotyka ona kobiet, przedstawicieli rasy czarnej, osób otyłych. Bardzo ważnym czynnikiem jest wiek pacjenta. Im człowiek starszy, tym ryzyko choroby jest większe, w przypadku choroby zwyrodnieniowej pierwsze symptomy zazwyczaj dają o sobie znać między 50 a 60 rokiem życia. Najczęściej spotyka się pacjentów, u których do zmian zwyrodnieniowych dochodzi w jednym stawie. Zwykle objawy dotyczą stawów biodrowych, stawów kolanowych, stawów kręgosłupa, stawów rąk lub stóp. Istotny jest również fakt, iż aby postawić rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów lekarz po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta powinien skierować go na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Co może dolegać pacjentom?

W przypadku kolana zwraca się uwagę na zgłaszany przez chorego ból, którego typową cechą jest pojawianie się w czasie wykonywania ruchów, pod wpływem obciążenia. Ból odczuwany jest w kolanie i często powyżej niego. Zginanie i prostowanie wywołać może trzeszczenia. Staw kolanowy może mieć poszerzone obrysy, a także widoczne są czasami cechy szpotawości. Gdy zmiany chorobowe dotyczą biodra to zwykle ból lokalizuje się albo na powierzchni przedniej uda, albo w pachwinie, albo nawet w kolanie. Ważne jest stwierdzenie ograniczenia ruchomości stawu w zakresie rotacji wewnętrznej, zewnętrznej i prostowania. W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa w zależności o poziomu, na którym zlokalizowane są nieprawidłowości, wystąpić mogą ból wzdłuż tylnej powierzchni uda, trudności w chodzeniu na palcach, wówczas mówi się o zmianach na poziomie L4-L5. Z kolei dla dyskopatii L5-S1 typowy jest ból promieniujący wzdłuż tylno-bocznej powierzchni uda do małego palca i też nie można chodzić na palcach.

Czy znacie kogoś, kto cierpi na zwyrodnienie stawów? Jak rozpoznał u siebie chorobę, jakie były pierwsze objawy? Wypowiedzcie się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZwyrodnienie stawów – czynniki ryzyka
Następny artykułJak przełamać rutynę w małżeństwie?

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.



Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here