Choroby Żylaki przełyku – przyczyny

Żylaki przełyku – przyczyny

-

Marskość może się także wiązać z zaburzeniami metabolicznymi. Ogólnie warto wiedzieć, że marskość wątroby jest definiowana jako uogólnione uszkodzenie miąższu wątroby, które w konsekwencji doprowadza do włóknienia i zmian w zakresie architektoniki narządu. Jak już wspomniano powyżej w przebiegu marskości wątroby dochodzi do rozwoju nadciśnienia wrotnego, które to jest bezpośrednią przyczyną powstania żylaków przełyku. Żylaki te uważa się za specyficzne połączenia między żyłą wrotną a żyłą główną górną.

Dlaczego warto mówić o żylakach przełyku? Chociażby z tego powodu, że mogą one ulec pęknięciu i doprowadzić do krwotoku z żylaków przełyku. Uważa się, że takie krwawienia odpowiedzialne są za od 10 do 30 procent przypadków krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Niestety są one dość niebezpieczne dla zdrowia a nierzadko i życia pacjenta. Tak do końca nie można przewidzieć, u którego pacjenta dojdzie do takiego krwotoku. Niemniej jednak niektóre stany zwiększają ich prawdopodobieństwo. Wśród nich wylicza się bardzo zaawansowaną postać niewydolności wątroby, żylaki, które są rozległe bądź duże, a także spożywanie w nadmiernych ilościach alkoholu.

Bardzo dobrze by było, gdyby udało się w dość wczesnym stadium rozwoju żylaków wykonać u pacjenta badanie endoskopowe. Można by wówczas było zastosować metody lecznicze w trakcie endoskopii, które stanowiłyby niewątpliwie bardzo ważne działanie w obrębie profilaktyki pierwotnej. W jej ramach także pacjentowi można zlecić przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów. Trzeba wyraźnie podkreślić, że to właśnie badanie endoskopowe stanowi podstawę rozpoznania żylaków przełyku. Po obejrzeniu żylaków ocenia się ich wielkość i wygląd, które stanowią podstawę do klasyfikacji.

Do pierwszego stopnia zaliczane są pojedyncze żylaki, które nie układają się w kolumny. Drugi stopień stanowią niewielkie żylaki, ale te już tworzą kolumny. Następny stopień to żylaki, które są duże, układają się w kolumny, ale nie powodują zamknięcia światła przełyku. Natomiast ostatni stopień to duże żylaki wypełniające światło przełyku.

Uwaga!

Jak wygląda krwotok z żylaków przełyku? Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu wystąpienia u nich masywnych krwawych wymiotów. Mogą także wymiotować skrzepami krwi. Rzadziej w tym wypadku pacjenci podają, że wystąpiły u nich smoliste stolce. Konieczna jest szybkie udzielenie pomocy pacjentowi, która pozwoli przede wszystkim wyrównać zaburzenia hemodynamiczne, zatamować krwotok i wykonać badanie endoskopowe.

Czy znacie kogoś kto cierpiał na tę chorobę? Jakie leczenie zastosowano? Czy było skuteczne? Wypowiedzcie się!

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Rozliczenie wniesienia nieruchomości do spółki jawnej

Założenie spółki jawnej wymaga wniesienia przez wspólników wkładów w postaci pieniężnej lub niepieniężnej. Jako wkład niepieniężny (aport) często wnoszona jest do spółki nieruchomość. Jakie skutki podatkowe pociąga za sobą wniesienie nieruchomości do spółki jawnej? Podajemy istotne wskazówki.

Jak hodować szczura w domu?

Choć niektórych odstręcza widok długiego nieowłosionego ogona, szczury są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Ich niezwykła inteligencja i szybkość uczenia się sprawią, że hodowla tych zwierząt z pewnością przyniesie nam wiele radości.

Zobacz też

Jak malować pejzaże?

Przed przystąpieniem do malowania zastanówmy się dobrze nad wyborem motywu oraz przemyślmy jak wybrany temat zakomponujemy na podobraziu. Dla ułatwienia możemy użyć wyciętej z kartonu ramki lub odpowiednio ułożyć dłonie i w ten sposób „kadrować” plener. Gdy mamy wybrany motyw zabieramy się za wykonanie szkicu. Wyznaczmy linię horyzontu i delikatnie rozrysujmy kompozycję, zaznaczając równocześnie najbardziej zacienione miejsca obrazu.

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: