Wykonanie ciasta francuskiego może bowiem wynosić nawet 12 godzin, dlatego tak wiele osób rezygnuje z samodzielnego pieczenia i decyduje się kupić gotowe ciasto. Jednak niesłusznie. Poniższy przepis pokazuje, że ciasto to – wbrew pozorom – nie jest aż tak skomplikowane. Niestety, nic nie jest w stanie zmienić tego, jak długo się je wykonuje.

Do wykonania około 1 kilograma ciasta:
niepełna szklanka zimnej wody,
1 mała łyżeczka soli
500 gram prawdziwego miękkiego masła
150 gram mąki krupczatki
250 gram zwykłej mąki

Uwaga!

Jeżeli akurat nie mamy w domu mąki krupczatki, bez problemu można dodać pozostałe 150 gram zwykłej mąki i ciasto nadal będzie udane.

Przystępując do wykonania ciasta francuskiego, należy zimną wodę wlać do szklanki, dodać do niej sól i mieszać tak długo, aż się rozpuści. W małym rondelku należy rozpuścić 75 gram masła. W osobnej misce mieszamy ze sobą oba rodzaje mąki, dodajemy do niej posoloną zimną wodę i roztopione, lekko przestudzone masło. Wszystkie te składniki należy wyrabiać, na koniec utworzyć z nich kulę, spłaszczyć ją nieco dłonią, zawinąć w folię aluminiową i włożyć na około 2 godziny do lodówki.

Masło, które pozostało, należy pokroić na niewielkie kawałki i w osobnej misce utrzeć na gładką masę. Następnie na stole rozkładamy folię spożywczą lub papier do pieczenia ciast, układamy na nim masło, lekko rozcierając, przykrywamy drugą warstwą folii lub papieru, lekko rozwałkowujemy – do uzyskania 2 cm grubości – i wstawiamy całość do lodówki, na płasko. Następnie należy wyjąć z lodówki ciasto i wyłożyć na posypaną mąką stolnicę. Ciasto należy rozwałkować na kwadratowy placek grubości 2 cm, wałkując tylko w jednym kierunku. Następnie na jego samym środku rozkładamy wyjęty z lodówki kwadratowy płat masła – tak, aby jego rogi znajdowały się w połowie każdego boku prostokątnego ciasta.

Następnie należy złączyć rogi ciasta nad ułożonym na nim masłem, formując w ten sposób kopertę, i zlepić je na złączeniach, aby nie wychodziło na zewnątrz podczas wałkowania. Tak przygotowane ciasto z masłem należy rozwałkować na prostokąt, 3 razy dłuższy niż szeroki. Rozwałkowane ciasto należy złożyć na 3 części, aby powstał prostokąt, i wstawić do lodówki na około 2 godziny.

Po wyjęciu z lodówki ciasto należy obrócić o 90° i rozwałkować na prostokąt, ponownie 3 razy dłuższy niż szeroki. Ponownie składamy rozwałkowane ciasto na 3 części i wstawiamy do lodówki na 1,5 godziny. W ten sposób, zawsze wałkując ciasto tylko w jedną stronę, należy wałkować je i składać około 6 razy i za każdym razem wkładać je do lodówki na około 1,5-2 godziny. Po zakończeniu, a przed samym pieczeniem, ciasto należy rozwałkować cieniutko, na grubość około 3-5 milimetrów i piec w temperaturze 200°C przez około 13-15 minut.

Znacie inny przepis na ciasto francuskie? Podzielcie się nim w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSernik na zimno – przepis
Następny artykułCiasto na gofry – przepis

Joanna Białek - ukończyła studia politologiczne i administracyjne. Od 2007 roku współpracowała z gazetą Dziennik Polski oraz portalami informacyjnymi (m.in.: Źródło.net) dla których pisała teksty poradnikowe dotyczące tematyki lifestyle, związane z modą i stylizacją, a również zdrowym stylem życia i odżywianiem. Obecnie pracuje w agencji reklamowej i zajmuje się recenzowaniem książek dla wydawnictwa ZNAK.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Bardzo lubię gotować, a kuchenne eksperymenty to mój żywioł. Kiedy wchodzę do kuchni, wszystko inne przestaje istnieć. Krok po kroku, coraz ambitniej przechodziłam do trudniejszych i bardziej złożonych potraw. Jak każda kobieta posiadam jednak swoje ulubione obszary kuchni. W moim przypadku są to wszelkie dania mięsne, kuchnia śródziemnomorska, słodkie desery, ciasta i drożdżowe wypieki, które ostatnio zupełnie mnie pochłonęły.   

Moje zainteresowanie modą, urodą, higienicznym trybem życia i zdrowiem nie wzięło się znikąd.  Dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest nieodłącznie związane z tym obszarem. Praca dla portalu internetowego Źródło.net dała mi możliwość wykorzystanie wiedzy o urodzie i stylizacji. To właśnie tam zaczynałam rozwijać i poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze. W rezultacie po kilku latach pisania porad i przewodników po świecie mody doskonale znam i rozumiem tę dziedzinę. Poza tym nikt tak dobrze jak kobieta nie doradzi, jakie buty pasują do małej czarnej i jak radzić sobie ze złym nastrojem.

Współczesny, bardzo nowoczesny i rozwinięty świat wymaga od nas zwiększonej troski o własne zdrowie i higieniczny, dopasowany do wieku i stanu zdrowia, trybu życia. Ale zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednie odżywianie i profilaktyka. To przede wszystkim właściwa i regularna aktywność fizyczna. Dlatego tak przydatne w tym obszarze okazuje się moje doświadczenie zdobyte w pracy dla serwisu NaszaWyprawa.pl, opisującego szeroko rozumiane podróżowanie, zarówno pod względem pięknych miejsc wartych zobaczenia, jak i ze względu na właściwe przygotowanie do wędrówek, przeciwwskazania i troskę o własne zdrowie w czasie wypraw.

Poza zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem i modą, w wolnych chwilach bardzo dużo czytam, spaceruję na łonie natury i z każdym dniem coraz bardziej odkrywam i podziwiam mój ukochany Kraków. Ponadto kocham górskie wycieczki, robienie zakupów i jestem wielka fanką kotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here