Jeszcze niedawno w sklepach stały mąki w 4 rodzajach – poznańska, wrocławska, tortowa i krupczatka. Jednak obecny wybór przyprawia o zawrót głowy. Warto więc wiedzieć, jakiej mąki warto używać, by nasze biszkopty, pierogi i domowe bułki były udane i smaczne.
Typ mąki oznaczany jest liczbą – im jest ona mniejsza, tym mąka bardziej oczyszczona.
Typy 400 i 450 zawierają najmniej tzw. popiołu, a najwięcej skrobii. Taka mąka, oznaczona jako tortowa, przeznaczona jest do wypieku biszkoptów i ciast francuskich.
Typ 500 jest nieco grubszy, należą do niego mąka poznańska, wrocławska i krupczatka. Świetnie nadaje się do wyrobu klusek, makaronów, naleśników, pierników i placków z owocami.
Typ 550 to tzw. mąka luksusowa, świetna do ciast drożdżowych, naleśników, kopytek i innych klusek.
Typ 650 to mąka makaronowa, którą można stosować nie tylko do wyrobu makaronu, ale również do wypieku bułeczek, pierników i ciemnych ciast, do zagęszczania zup i sosów oraz do zasmażek.
Typ 850 to mąka chlebowa, służąca do wypieku jasnego chleba.
Liczby powyżej tysiąca oznaczają mąkę pełnoziarnistą.
Typ 1000 to mąka makaronowa pełnoziarnista, typ 1400 – mąka sitkowa, 1850 – graham, 2000 – mąka razowa, zaś 3000 – mąka z pełnego przemiału ziaren. Wszystkie one służą do wypieku bułek i chlebów i zwiększonej ilości błonnika, zdrowych i smacznych, o ciemnej barwie.
Mąka żytnia również występuje w kilku odmianach. Podobnie, jak w przypadku mąki pszennej, z liczby można wyczytać stopień oczyszczenia mąki, grubość przemiału, a co za tym idzie – przydatność poszczególnych rodzajów do rozmaitych wypieków.
Najważniejsze typy mąk żytnich to 580 – jasna, 800 – żytnia, 1400 – sitkowa, 1850 – starogardzka i 2000 – razowa.
Z jakiego typu mąki najczęściej korzystacie? Wypowiadajcie się w komentarzach.